Ženy a cvičenie: Ale ja nechcem byť taká svalnatá!

Ženy a cvičenie: Ale ja nechcem byť taká svalnatá!

Simon Kopunec12.01.2018

Možno to je odvážne tvrdenie, ale jeden z najväčších omylov pri posilňovaní je, že naše nežné polovičky by nemali zdvíhať ťažké činky. Nie je nezvyčajné, vidieť ženy vo fitku zdvíhať najľahšie jednoručky a robiť množstvo kardia s odôvodnením, že jednoducho nechcú mať také svaly, ako chlapi. Prečo? Jednoduchá odpoveď – bolo im povedané, že zdvíhanie ťažkých váh je proste pre mužov a ak to budú robiť tiež, budú vyzerať ako oni. Takže ak tak vyzerať nechcú, očividne musia robiť pravý opak, však? Nie!

Zatiaľ, čo zdvíhanie ťažkého železa, skombinované s výdatnou stravou je bežným receptom pre mužov, aby vybudovali hmotu, rovnaká situácia pre ženy neplatí. Dôvodom sú naše hormonálne profily. Ženy vyprodukujú nepatrný zlomok testosterónu oproti mužom. Zatiaľ, čo testosterón je základný determinant schopnosti rásť - vo veľkosti i na sile, nedáva to zmysel v prípadoch, že niekto s omnoho nižšími úrovňami testosterónu (ženy), dosiahne rovnakej veľkosti ako niekto, kto ho má oveľa viac (muži). Samozrejme sa nájdu ženy, ktoré majú o niečo viac testosterónu ako iné, no takýchto prípadov je nepatrné množstvo. Veľa známych a uznávaných trénerov svojim klientkám nasadili silovú tréningovú rutinu, niektoré dokonca zdvíhali ťažšie váhy ako niektorí chlapi, ale ani jedna z nich nevyzerala „mužsky - svalnato“.

Nie, takto vyzerať nebudete.

Problémom sú dezinformácie šíriace sa všade okolo nás, ktoré odďaľujú slečny k dosiahnutiu ich vysnívanej postavy. To je dôvod, prečo mnohé ženy zdvíhajú najľahšie, ružové činky v posilke, bez akéhokoľvek progresu, ktorý by stál za to. Kto je vlastne na vine? Sú to niektorí tréneri a ľudia z fitness priemyslu, ktorých znalosti sú slabé, ale najväčšiu vinu je potrebné asi pripísať fitness marketingu. Prečo? Stačí si pozrieť tento obrázok.

Skvelý marketing, zlé výsledky...

Bežné zábery. Fit žena s dobrou formou, držiaca ťažké, ale skutočne ťažkéééé jednoručky. A teraz naozaj. Myslíte si, milé dievčatá, že tieto detské váhy vás posunú k vyformovanej postave snov? Myslím, že sa zhodneme keď poviem, že tieto produkty sú primárne určené naplniť niekomu vrecká.

Toto nechaj psíkovi

O čo tu vlastne ide?

Je to jednoduché. Človek je stvorenie, ktoré priťahujú vizuály a každý marketér to vie. Preto je každá tá skvelá stránka ponúkajúca nejaký produkt plná tzv. pred a po obrázkov. Ak teda vidíme nejakú znateľnú zmenu, je to dôkaz, že čokoľvek daná firma ponúka, funguje to (alebo aj nie).

A aj keď sa niektoré z nich zdajú neuveriteľné, čím viac obrázkov a zmien vidíme, tým sme viac presvedčení o fungovaní daného produktu. Preto sú všetky tieto stránky táááákto dlhé. Na druhom obrázku, ktorý sme si ukázali, môžeme vidieť Jillian Michaels, držiacu mini jednoručky. Čo tu máme? Celebrity faktor. Jillian je známa po celom svete ako trénerka, ktorá trénuje hviezdy. Niekoľkokrát bola v rôznych TV šou, a tak je v očiach ľudí niekto, kto sa MUSÍ jednoducho vyznať, že?

No, možno áno, možno nie. Súdiť nejdem nikoho, ale stavím sa, že tieto detské jednoručky nestáli za formou Jillian a tréningy jej klientov asi tiež nie sú založené na nich. Problém však je ten, že to neovplyvní ľudí, ktorí už majú niečo naštudované a odcvičené, ale obyčajné (snáď tento výraz neurazí) ženy, ktoré chcú jednoducho niečo zhodiť, mať vyformovanú postavu a byť o niečo silnejšie. K tým sa skutočnosti, kvalitné a pravdivé informácie nedostanú a namiesto toho sú obklopované dezinformáciami a žijú v domnení, že pohadzovaním jednoručiek, ktoré drží Jillian, dosiahnu postavu ako ona.

Keď sa v jednom z časopisov pýtali Jennifer Aniston o jej tréningu, povedala: “And my Pilates instructor said if you don’t want to build muscle, wait about an hour to eat after you work out so your muscles are leaning as opposed to building.”

Nebudem to radšej ani prekladať, pretože by som asi tento článok nedopísal bez ujmy na zdraví. Neviem, koľko ľudí sleduje Jennifer Aniston, no postavu má dobrú, spomínaný magazín ma niekoľko tisícok čitateľov, Jennifer niekoľko miliónov nasledovníkov a čo sa stane? Milióny žien s neznalosťou o tréningoch a stravovaní bude považovať tento tip za dôveryhodný, presný, správny a jedinečný. A to sme len u jednej herečky a jednom tipe. Na väčšine titulkov časopisov s nádhernou ženou a jej výbornou postavou nie sú špeciálne 15-minutové tréningy s 5kg jednoručkou. To nie je asi žiadne tajomstvo.

Ženy sa boja, že ak budú zdvíhať ťažšie činky, stane sa z nich ženská verzia Schwarzeneggera a stratia svoju ženskosť. No, milé dámy, ak neplánujete brať anabolické steroidy, nikdy sa to nestane.

Asi je zbytočné uvádzať niekoľko príkladov žien, ktoré pravidelne cvičia drepy, výpady, mŕtve ťahy, rôzne tlakové cviky s olympijskou činkou, jednoručkami, zhyby, bradlá a množstvo iných cvikov a popri tom ich postava vyzerá výborne a v žiadnom prípade sa z nich nestali nabúchané ženské.

Shout-out všetkým ženám, ktorých tréning nepozostáva z 8 sérií po 24 opakovaní s najľahšou váhou na mašine na adduktory/abduktory, následnej hodine na bežiacom páse a záverečným pohadzovaním s najľahšími činkami v posilňovni okorenené pozeraním TV vo fitku, prípadne čítaním časopisu počas vykonávania cviku, alebo telefonovaním počas robenia brušákov či legpressu (áno, s týmto všetkým som sa už stretol). Osobne cením a myslím, že viacerí sa so mnou zhodnú, že je pekné, ak dievčatá cvičia, zájdu do posilňovne, ale naozaj je niekedy potrebné zhodnotiť túto snahu objektívne. V žiadnom prípade nechcem, aby sa tento článok niektorej z vás dotkol, ale naopak! Chcem, aby ste sa nad svojim tréningom trošku zamysleli. Nebojte sa váh, základných cvikov a jednoručiek a olympijskej tyče. :-)

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk