5 dôvodov, prečo môže byť tvoja diéta nefunkčná

5 dôvodov, prečo môže byť tvoja diéta nefunkčná

Simon Kopunec12.01.2018

'Veríš v Paleo?' (alebo si za Paleo dosaď Atkinsa, Pritikina, atď). Častá otázka, ktorú pokladajú ľudia nielen svojim známym, ale tiež profesionálom, ktorí pracujú vo fitness brandži. No tak čo, veria Paleu? To akože veria tomu, že existuje? Ako Santa Claus či zúbková víla? To asi nie. Skutočnou otázkou by malo byť, či veria tomu, že niekto by mal jesť takým a onakým spôsobom.

Populárne knihy opisujúce rôzne diéty nám sľubujú, že ich dodržiavaním dáme dole tú nešťastnú pneumatiku z brucha alebo loj zo zadku. To je ale klasika. Okrem toho niektoré sľubujú lepší sexuálny život, vyšší príjem, lepšie auto, nové býv... No dobre, už som sa nechal trochu uniesť. Mnohé zo špeciálnych a jedinečných diét ľudom sľubujú skutočne kadečo. Dokonca tvrdia, že ak zo svojho jedálnička ABSOLÚTNE VYHODÍTE nejakú ŠPECIFICKÚ potravinu, alebo potraviny, budete chudnúť a ani nebudete musieť riešiť kalórie. Nezmysel! Poďme sa teda pozrieť na 5 dôvodov, prečo je (možno) tvoja diéta, ktorú tak striktne dodržiavaš, jednoducho nefunkčná.

1. Nepočítaš si kalórie

Pravdou je, že väčšina z nás papá viac, ako by mala. Ľudia majú tendenciu jesť jedlá, ktoré majú množstvo kalórií, veľké porcie a niekoľkokrát za deň. Konzumácia správneho množstva kalórií je jednoducho najlepší spôsob, ktorý môžeš využiť pri úspešnej strate tuku. Kalórie sú natoľko dôležité, že tento článok by ten dôvod pre neúspech vašej diéty mohol mať len jeden a ostatné faktory by boli len podkategóriami. Čo robiť, aby som stratil/a tuk? KALORICKÝ DEFICIT. V preklade, musíme spáliť viac kalórií, ako za ten deň prijmeme. Tento deficit vytvoríme buď konzumáciou menšieho množstva kalórií alebo takým cvičením, ktoré spáli viac kalórií (a najlepšie kombináciou oboch).

JEDINÝ dôvod, prečo taká či onaká diéta funguje je, že jedlá, ktoré odporúča konzumovať sú prevažne menej kalorické, než jedlá, ktoré si mal nakázané vylúčiť. Ale nemysli si, že tým, že si prestal konzumovať sacharidy, tuky, ba dokonca bielkoviny, alebo čokoľvek iné, sa rovná strate tuku. Tá je spôsobená jednoduchým vytvorením kalorického deficitu. Môžeš použiť obyčajný zošit na zapisovanie, alebo využiť aplikácie do telefónu či populárny myfitnesspal, ktorý používam aj ja. Počítanie kalórií je primitívna vec na základe ktorej budeš mať dokonalý prehľad, pri koľkých kalóriách priberáš, chudneš, si na rovnakej váhe, bez zbytočného točenia sa v kruhu.

Nepotrebuješ začať žiť úplne nový životný štýl, nasledovať nejakú špecifickú diétu. Pre stratu tuku sa zameraj na kalórie a kalorický deficit v rámci dňa/týždňa. Jasné, počítanie kalórií nie je úplne nevyhnutné, no ich nepochopenie a ignorovanie býva problémovým faktorom pre (najmä) mnoho žien, ktoré následne netušia, prečo taká či onaká 'zaručená diéta' nefunguje.

2. Démonizuješ určité živiny

Pre Atkinsa sú to sacharidy, pri Pritikinovi tuky a Paleo? Vyhni sa strukovinám! Áno, démonizovať nejakú potraviny má zmysel - napríklad baklažán. Samozrejme ten jedovatý baklažán, nedozretý, skonzumovaný za surova, obsahujúci alkaloid solanín. Ale zámerne sa výhybať napríklad zemiakom? To je jednoducho smiešne. Táto myšlienka, eliminovať z jedálnička konkrétnu potravinu, alebo skupinu potravín, aby ste schudli (alebo ich konzumácia je príčinou obezity) je hlúpa.

Áno, môžu vzniknúť dôvody pre jednotlivcov, kedy zmysel eliminácie jednotlivých špecifických nutrientov má význam (niekto s celiakiou vylúči lepok). Ale pre väčšinu z nás je myšlienka odstránenia konkrétnych potravín z jedálnička úplne zbytočná. Riešením je zistiť, na akých kalóriách a pri akej aktivity a životnom štýle chudneš, a držať sa toho. Rozdelenie makronutrientov, a teda, či lepšie funguješ na tukoch či ti viac vyhovuje diéta stavaná na sacharidoch, je už otázka osobnej preferencie a testovania svojho tela.

3. Nemáš dostatok spánku

Tomu sme venovali samostatný článok nedávno, takže je asi zbytočné opäť sa rozpisovať o tom, že spánok má obrovský význam v rámci celkového zdravia človeka a dokonca aj pri strate tuku. Ako už isto viete, nedostatok spánku je nepriamo úmerný telesnému tuku (menej spánku = viac telesného tuku). Ako dlho spať, ako zlepšiť kvalitu spánku, prečo je spánok dôležitý a množstvo iných zaujímavostí sa dozvieš tu.

4. Držíš diétu niekoho iného

Ak by vám niekto povedal, že vaša diéta musí byť založená na konzumácii sushi, reďkovky, karfióla a avokáda, pretože je to veľmi zdravá kombinácia, ktorá zaručuje stratu tuku, možno by ste mu uverili, že? Zatiaľ čo tieto potraviny pre niekoho môžu byť ako dobrá voľba, iný človek ich môže nenávidieť. K čomu ti je najlepšia diéta, jedálniček, keď ho nebudeš môcť dodržiavať? Kľúčom je nájsť si štýl stravovania, ktorý ti jednoducho funguje a s ktorým sa stotožňuješ. Diéta, ktorá pracuje za vás. Zahŕňajúca všetky potraviny a na základe správneho kombinovania vytvorí kalorický deficit. A možno najdôležitejšie, nájsť si určitý štýl stravovania, ktorý pre teba nebude diéta, ale životný štýl. Žeby to boli princípy flexibilného stravovania / IIFYM? To necháme na vašom posúdení. Každému vyhovuje niečo iné! Hlavne sa nesnaž dodržiavať rôzne ženské detox ryžové diéty, diéty z časopisov a podobný bullshit, pri ktorom si akurát tak zničíš zdravie a po jej skončení nastane skvelý jojo efekt.

5. Nezdvíhaš činky

Chceme telo, ktoré bude viac vyšportované či svalnatejšie a s menším percentom telesného tuku. Silový tréning je to, čo nám k tomuto cieľu pomôže. Pravdepodobne ste počuli, že keď máte viac svalov, spálite viac kalórií. Technicky to pravda je, ale výsledky sú zanedbateľné. Nenastane čarovný efekt, kedy budeš môcť jesť čokoľvek, len pre to, že si nabral svalovú hmotu. Ale čo tréning spôsobí je, že podporuje zachovanie čistej svalovej hmoty, zatiaľ čo naplno riešite nejakú diétu, či štýl stravovania. A takisto sa pravdepodobne budete držať jedálnička striktnejšie, pokiaľ pôjde cvičenie a diéta ruka v ruke. A nie dievčatá, cvičenie s činkami z vás nespraví monštrum.

Strata tuku môže byť z času na čas zložitá a u mnohých je doplnená zbytočnými zdravotnými problémami. To, čo je dôležité, je poznanie toho základu, ktorý súvisí s diétou - kalórie. Väčšina ľudí by dosiahla ciele skôr ignorovaním všetkých vyhajpovaných diét a dodržiavaním základných vecí, ktoré sme si v článku vymenovali. Zabudni na zakúpenie rôznych, tebe na mieru šitých protokolov, programov a podobných vecí. Viem, že je jednoduché vyhodiť 60 alebo viac eur za 'tutti-frutti' program na chudnutie. Príručky, ako sa zbaviť bokov a tučného zadku? Naozaj 'skvelá' vec! Vieš, že zaplatíš (prinajlepšom) za vyomáčkovaný príbeh o tom, ako máš cvičiť základné cviky a jesť menej kalórií? Radšej si peniaze ušetri na permanentku do fitka, Fitclan Premium, nejaké základné nutrične hodnotné potraviny a investuj tvoj čas do prečítania si všetkých článkov o stravovaní tu, na Fitclane.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk