Myslíš si, že máš PCOS? Prinášame ti 3 tipy, ako postupovať, keďže toto ochorenie je často zle diagnostikované

Myslíš si, že máš PCOS? Prinášame ti 3 tipy, ako postupovať, keďže toto ochorenie je často zle diagnostikované

Lucia Sabová15.01.2019

Akné, nadmerné ochlpenie či depresie. PCOS majú mnohé ženy, ani o tom netušia. Takto znel názov prvého článku o PCOS, ktorý by si mala prečítať každá žena, ktorá chce mať viac informácií o tejto problematike. Aspoň v skratke, ide o jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich endokrinných ochorení a veľa žien ani nemá určenú diagnózu. Dnes sa pustíme do pokračovania a prezradíme si, ako by si mohla postupovať, ak si myslíš, alebo ti bolo povedané, že máš (asi) PCOS.

Asi mám PCOS! Čo teraz?

Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.

#1 Fenotypy a typy PCOS podľa najznámejších zdrojov

Rotterdam kritéria opisujú tieto štyri PCOS fenotypy:

Štyri typy PCOS podľa doktorky Fiony McCullough sú:

Štyri typy PCOS podľa doktorky Lary Briden sú:

#2 Vzdelávať sa a zapisovať si informácie o svojom zdravotnom stave

Ako vidíš, je mnoho typov PCOS, ktoré sú špecifické podľa príznakov aj laboratórnych výsledkov, a preto je dôležité poznať tie tvoje. Diagnóza PCOS je veľmi komplexná, ako aj samotné PCOS. Neexistuje liečba, ktorá sa ho úplne zbaví a celkový manažment PCOS je komplexný a individuálny. Nie sú dve osoby s rovnakými príznakmi, prognózou a liečbou.

Nie je to ako napríklad v prípade nejakej bronchitídy alebo alergie na arašidy. Príznaky -> vyšetrenie -> výsledky -> liečba = veľakrát rovnaká u viacerých osôb. PCOS sa líši nielen tým, ako sa prezentuje, ale aj tým, ako ho treba liečiť alebo skôr manažovať. Aj keď definitívna príčina nie je úplne známa, sú isté prvky, ktoré spôsobujú PCOS. Častejšie je to ich kombinácia ako jedná samotná a ich zistenie pomáha identifikovať daný typ PCOS.

Prečo teda pozorovať svoje zdravie a zapisovať si informácie? Ako som spomínala v predošlom článku, každé telo reaguje inak a čím viac spoznáte to svoje, tým viac pomôžete sebe aj svojmu lekárovi pri diagnóze a nastavení liečby vášho PCOS, pretože je ťažké si spomenúť na všetky príznaky a ťažkosti pri časovo obmedzenej návšteve lekára.

Zapisuj si :

Tieto informácie budú veľmi veľkou pomôckou spolu s ostatnými výsledkami pri stanovení/vyradení diagnózy a určovania liečby. Tieto informácie tiež mnohokrát pomôžu ženám mať väčší pocit moci v tomto prípade, keď väčšina toho, čo sa deje nie je v ich rukách.

#3 Odborná pomoc a fyzické ultrazvukové a laboratórne vyšetrenia u špecialistov

Ako som už spomínala, skôr než skočíte k záveru „ó bože, panika, veď ja mám PCOS!”, vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. Aj keď váš obvodný lekár pošle najskôr a niekedy len na gynekológiu, stojí za to navštíviť aj endokrinológa, ktorý sa špecializuje (ako je v názve) na endokrinologické poruchy a PCOS je jedna z nich.

Mnohokrát sa stáva, že základný hormonálny profil vyšetrený na gynekológii je v “norme” a lekár vás pošle domov s tým, že všetko je v poriadku. Avšak, v “norme” preto, že základný hormonálny profil nevyšetruje podrobnejšie a nerieši individuálne hormóny a veci ako napr. pomer jedného hormónu k druhému (čo je napr. veľmi dôležité pre určovanie estrogénovej dominancie, nedostatku progesterónu a podobne.

Ďalšia veľmi dôležitá vec ohľadom hormonálnych krvných testov a menštruačnom cykle je , že hladina hormónov ako aj “normy” sa menia počas mesiaca a preto je dôležité aby boli testované všetky fázy menštruačného cyklu. Táto metóda však môže byť komplikovanejšia u tých, ktorí majú nepravidelný cyklus alebo amenoreu, a preto je potrebné mať ostatné informácie, ktoré som spomenula v druhom bode.

Vyšetrenie inzulínu a hladiny glukózy v krvi je tiež veľmi dôležité, avšak málokedy odporúčané lekármi pri určovaní diagnózy, resp. pri liečbe PCOS.. Ja som si tieto testy dala robiť z vlastných skúseností, vedomostí a nákladov bez odporučenia lekárov, na základe príznakov, ktoré som mala. Keďže nemám nadváhu a nie som obézna, mnoho lekárov sa vyjadrilo takto: „Veď načo riešite detaily ako inzulín, keď nie ste obézna, môžete jesť čo chcete a neriešiť inzulín”... Akože fakt? A to, že som mala všetky príznaky inzulínovej rezistencie, nebral do úvahy nik, až kým som neprišla s výsledkami týchto testov, ktoré som si sama vyžiadala v labáku na vlastnú zodpovednosť a náklady.

Tieto testy pomáhajú vylúčiť niektoré potenciálne choroby (ktoré majú podobnú prezentáciu ako PCOS) zo zoznamu, keď sa určuje diagnóza PCOS:

Tieto informácie by mali slúžiť na potvrdenie alebo vylúčenie PCOS. Je naozaj veľmi dôležité mať všetky informácie pohromade, keďže PCOS je jedna z najčastejšie nesprávne diagnostikovaných alebo prehliadnutých endokrinologických porúch a diagnóza trvá často aj mesiace, v niektorých prípadoch až roky. V ďalšej časti si povieme viac, o tom ako postupovať, keď už diagnóza bola potvrdená, ako upraviť životný štýl (stravovanie, fyzické aktivity, atď.), keďže o týchto (často najdôležitejších faktoroch liečby) lekári veľmi nerozprávajú.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Lucia Sabová

Zdravotnícke vedy, výživa a šport sú mojou srdcovkou odmalička. Avšak, čím dlhšie som pracovala v zdravotníctve, tým viac sa potvrdzovalo, že prevencia je tá najlepšia liečba a priebeh chorôb je často ovplyvnený stravou. Na vlastnej koži som to spozorovala pri PCOS. Neskôr som k šiestim rokom štúdia pridala ďalšie certifikáty a štúdium na základe evidence-based literatúry. Snažím sa roky skúseností a štúdia pretaviť na pomoc, napríklad aj tebe.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk