Tajomstvá úspešného udržiavania hmotnosti po schudnutí

Tajomstvá úspešného udržiavania hmotnosti po schudnutí

Simon Kopunec21.05.2022

Začnime veľmi nepekenými správami. Skoro polovica dospelákov celosvetovo bude mať do roku 2030 nadváhu alebo obezitu za predpokladu, že prevalencia obezity bude pokračovať v súčasnom trende.

Je za tým množstvo faktorov, no jedným z nich je aj fakt, že veľa diétujúcich ľudí jednoducho skončí s jojo efektom, vo veľa prípadoch si nedokážu udržať schudnutú hmotnosť, a tak sa nikam v dlhodobom horizonte neposunú. Udržať si stratenú hmotnosť je totiž veľakrát omnoho ťažšie, ako zhodiť prebytočné kilá. Len cca 20 % ľudí, ktorí schudnú, si túto hmotnosť dlhodobo udržia

undefined

V novej štúdii máme niečo cez 6000 ľudí, hlavne žien a hlavným kritériom výskumu bolo, aby sa sem zaradili ľudia, ktorí schudli aspoň 9 kíl telesnej hmotnosti a udržali si novú hmotnosť minimálne jeden rok po ukončení diéty, resp. kalorického deficitu. Priemerná strata hmotnosti ľudí z výskumu bola 23 kíl a priemerná doba, kedy si udržali novú hmotnosť bola skoro tri a pol roka.

Minulé štúdie ukázali, že ľudia, ktorí si hmotnosť dokázali udržať:

  • jedli menej kalorické jedlá
  • boli dosť aktívni
  • stanovovali si denné ciele v rámci energetického príjmu
  • limitovali čas strávený sedením
  • mali po ruke menej kalorické potraviny
  • mali dobre vyvinuté schopnosti riešiť problémy

V tomto novom výskume riešili otázky & odpovede formou dotazníku, ktoré potom softvérovo spracovali. Jasné. Nie je to extra hodnotná metodológia, ale nejaké závery a pohľady na vec nám poskytnúť vie. Nedokážeme však určiť škálu pocitov, zvykov, myšlienok a konkrétnejších faktorov, ktoré odlišujú úspešných od tých menej úspešných.

undefined

Tak či onak, účastníci boli motivovaní schudnúť, pretože: mali zdravotné problémy, mali bolesti či iné fyzické obmedzenia, trápili ich spoločenské podnety (túžba ísť príkladom ostatným, hanba za to, ako ich niektorí vnímajú či povzbudenie zo strany kamarátov), mali potrebu zmeny (cítili sa nedobre, unaveno…)

Každý má tu prvotnú motiváciu asi inú. Ak sa pýtaš, čo ich motivovalo k udržaniu si novej hmotnosti, tak to bolo: porovnanie s tým, ako sa cítili pred tým a teraz, resp. ako ďaleko sa dostali, ďalej to bola radosť so súčasným výzorom a zdravím.

Čo by poradili ostatným na dlhodobé udržanie hmotnosti? Vytrvať a nezložiť sa po nejakom neúspechu, priebežne si sledovať príjem potravy, aby sa príliš neodklonili od toho, koľko kalórií potrebujú, no a záverom bolo lepšie sebavedomie, menšie bolesti, lepší pocit zo seba samého a zlepšenie zdravotného stavu, a samozrejme väčšia duševná pohoda.

Teraz k tomu všetkému pripojme systematický prehľad z roku 2018, ktorý sa zaoberal faktormi pre úspešné udržanie hmotnosti. Všetko si to skúsime zhrnúť v našej tabuľke nižšie.

undefined

Je snáď jasné, že to nie sú len tieto faktory a otázka, teda vlastne odpoveď, je strašne individuálna. Chceli sme však poukázať na to, že väčšinou ide o celý súbor faktorov, ktoré budú tvoriť náš "nový životný štýl".

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk