Šafran: O polovicu miernejšie PMS, lepšia kvalita spánku či výrazné zníženie symptómov depresie?

Šafran: O polovicu miernejšie PMS, lepšia kvalita spánku či výrazné zníženie symptómov depresie?

Simon Kopunec06.09.2022

Crocus sativus alebo po našom, šafran. Pozrieme sa na niekoľko kategórií, ktoré skúmala veda a tie závery vôbec nevyzerajú zle. Konkrétne to bude PMS, spánok, depresia & úzkosť a zdravie.

Začnime depresívne, ale pozitívne

Zdá sa, že šafran pôsobí na neurotrasmitter serotonín (taký ten feel good pocit) a predpokladá sa, že za to môžu hlavne 2 zlúčeniny, krocín a safranol. Čo je prekvapivé, tak podľa výskumov sa ukazujú celkom konzistentné a významné účinky na depresiu. V rôznych výskumoch sa v porovnaní s placebom u účastníkov s depresiou sa výrazne znižuje skóre depresie (zväčša po ôsmich týždňoch každodennej suplementácie).

V niektorých výskumoch sa dokonca ukázalo, že šafrán je pri znižovaní príznakov depresie rovnako účinný ako farmaceutické antidepresíva, ako sú napr. fluoxetín, citalopram alebo imipramín. Ber to však ako informáciu z dát, nie lekársku radu! Šafrán nie je zďaleka tak dobre preskúmaný a testovaný, aby si z toho vyčítal, že je to legitímny liek na depresiu.

undefined

Pokračujme s úzkosťou

Dáta nám ukazujú, že šafran môže mierne zlepšiť skóre úzkosti, ktoré si účastníci štúdií sami uvádzali. Avšak, väčšina z výskumov sa týkala ľudí s komorbidnou depresiou. Takíto účastníci môžu pociťovať menšiu úzkosť skôr v dôsledku celkového zlepšenia nálady než v dôsledku špecifických protiúzkostných účinkov šafranu. Inými slovami, potrebujeme ešte pár rokov výskumu.

Predmenštruačný syndróm

Bolestivé kŕče, výrazná náladovosť? Aj toto pociťujú mnohé ženy počas PMS. V tejto štúdii 76 % žien, ktoré užívali šafran počas dvoch menštruačných cyklov, zaznamenali zníženie príznakov PMS o polovicu (v porovnaní s 8 % žien v skupine, ktoré užívali placebo. Zaujímavé je, že 60 % ženám v tejto štúdii sa znížilo aj skóre depresie o polovicu, opäť v porovnaní so štyrmi percentami žien v skupine, ktoré užívali len placebo. Nanešťastie nemáme tých výskumov o šafrane & PMS mnoho, takže som zvedavý, čo povedia ďalšie novšie skúmania, no za skúšku to (zdá sa) stojí.

Zdravie. To metabolické

Šafran potenciál znížiť hladinu glukózy v krvi nalačno u ľudí s prediabetom a/alebo cukrovkou 2. typu. U ľudí (hlavne s metabolickým syndrómom) môže mierne znížiť hladinu triglycericov a LDL (toho „zlého“) cholesterolu. Okrem toho sa ukazuje, že u ľudí s cukrovkou môže šafran pomôcť zlepšiť funkciu pečene, čo sa meria znížením pečeňových enzýmov.

undefined

Kvalitnejší spánok?

Čo sa týka kvality spánku, je to otázne. Síce sa ukazuje zlepšená kvalita spánku, ale väčšina účastníkov mala úzkosti a depresiu, takže ťažko predpovedať efekt u zdravých ľudí. Pravdepodobne tu máme lepšie spôsoby, ako zlepšiť kvalitu spánku, a to aj bez suplementov. Mrkni na náš článok o spánkovej hygiéne alebo mrkni na pár info o melatoníne. Keď mrkneme na meta-research z minulého roka, ktorý zozbieral dáta  z 11 systematických prehľadov a meta-analýz, ukazuje sa, že šafran významne znižuje hladinu glukózy v krvi nalačno, obvod pása, diastolický krvný tlak, koncentrácie celkového cholesterolu a cholesterolu v lipoproteínoch s nízkou hustotou a zlepšil príznaky depresie, kognitívne funkcie a sexuálnu dysfunkciu v porovnaní s kontrolnými skupinami (najmä placebom). Aj keď to všetko vyzerá brutálne, chcelo by to hlavne viac RCT štúdií vo viacerých krajinách a s väčšími vzorkami.

Dávkovanie

Štúdie naznačujú, že užívanie 15 mg šafranu 2x denne je pri chronickom užívaní bezpečné a účinné. Môžeš ho konzumovať aj vo forme korenia, ale tým nezabezpečíš tieto účinky, resp. len pri fakt veľkých množstvách. 10-20 kúskov alebo „nití“ šafranu sa rovná približne 30 mg.

Ďalšie použité referencie:
examine.com
http://dx.doi.org/10.1016/j.ctim.2018.09.023
http://dx.doi.org/10.1111/j.1471-0528.2007.01652.x
http://dx.doi.org/10.1080/13813455.2020.1716020

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk