Tyčinka Bounty vs. melón. Na kalórie sa v niektorých prípadoch musíme pozerať aj inak a tento pohľad je takisto veľmi dôležitý

Tyčinka Bounty vs. melón. Na kalórie sa v niektorých prípadoch musíme pozerať aj inak a tento pohľad je takisto veľmi dôležitý

Simon Kopunec15.06.2018

Dávnejšie sme pridali na Instagram príspevok o tom, že na kalórie sa dá pozerať aj z iných pohľadov a jedným z nich je objem jedla. Príspevok mal taký dosah a počet uložení, že sme sa rozhodli pridať ho aj na náš web, pre všetkých, ktorí so sociálnou sieťou Instagram nie sú kamoši. Ak Instagram máš, zaujíma ťa zdravý životný štýl a skutočné fakty, určite nám daj follow, pretože ťa čaká množstvo zaujímavostí, krátkych štúdií či edukatívnych a zákulisných Instagram stories. Ale poďme rovno na spomínaný príspevok.

Kalórie. Ale veď to je jedno, odkiaľ ich prijmem. Nuž, nie je. Poďme sa na kalórie pozrieť z hľadiska objemu jedla. Príklad: Filoména diétuje, snaží sa spraviť formu na leto, je v kalorickom deficite, cvičí a všetko ide podľa plánu. Je v deficite už nejaký čas, kalórií tiež zrovna nemá na rozdávanie a už sem-tam pociťuje hlad. Filoména si teda musí dávať pozor aj na to, čo je, lebo to môže dopadnúť tak, že si na to pozor nedá, doobeda si na niečom pochutí, započíta do makier, no v priebehu dňa zistí, že je hladná ako sviňa. To môže skončiť binge eatingom, zlým tréningom, nervozitou, veľkým hladom a jednoducho.. hladná byť nechceš!

Čo by si mala teda Filoména vybrať z týchto dvoch potravín? Je ti jasné, že melón. Filoména sa môže hrať na veľkú IIFYM fanúšičku, ale nie je umenie fitnúť 29 g Bounty (tá 1 maličká časť na obrázku) do makier, ktorú dá do úst maximálne na dvakrát. Je umenie vedieť sa stravovať tak, aby to celé bolo optimálne. Ak dá do seba 140 kcal z tej 28 gramovej tyčinky, zje to asi za 4,23 sekundy a po dojedení ani nebude vedieť, že niečo skonzumovala. Ak však zje 140 kcal z melóna, ktorého má v miske skoro pol kila, žalúdok zaplní viac, bude viac sýta a rozhodne nebude pociťovať taký hlad, ako keď fitne 140 kcal z nejakej 'blbosti'.

Z hľadiska chudnutia to pravdepodobne bude jedno a keďže Filoména papá 85 % celodenných kalórií z nutrične hodnotných potravín, už má naplnený aj príjem vlákniny, môže jej byť jedno, či 140 kcal skonzumuje z Bounty, melóna, čokolády, zmrzliny… Nijak to jej progres v rámci straty hmotnosti/tuku nezabrzdí. Avšak, keďže Filoména častejšie pociťuje hlad, nemôže sa hrať na YOLO IIFYM-erku, pretože k sebe treba byť úprimný a vedieť sa stravovať takticky. Dávaj si teda pozor aj na to, čo ješ a snaž sa vyhodnotiť, čo sa ti pri diéte hodí viac a čo menej. A tu nemusí ísť iba o 'nezdravý' vs. 'zdravý' variant. Takisto si môžeme zobrať zemiaky vs. ryžu. Zemiakov musíš zjesť fakt veľa, aby si sa priblížil k množstvu sacharidov z ryže (žalúdok zaplníš viac pri rovnakom množstve kalórií). A čo vypiť proteín vs. spraviť si proteínový pudinček alebo dať tvaroh? Jednoducho, hlavne pri diéte je potrebné na jedlo hľadieť aj inak, než len z hľadiska kalórií.

Čo by sa stalo, ak by si Filoména vybrala Bounty, už asi vieme. Ak by však bola v kalorickom nadbytku, hlad nepociťovala ani zďaleka a stále by platili údaje o množstvo skonzumovaných 'zdravých' kalórií, je to už iba osobná preferencia. V takomto prípade by tá Bounty nemusela byť vôbec problematická, a preto, znova hovoríme, treba poznať aktuálnu situáciu a samého seba.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk