Suplementácia kreatínu zvyšuje celkový kreatín v kostrových svaloch (voľný kreatín a fosfokreatín), čo umožňuje väčšiu kapacitu rýchlej resyntézy adenozíntrifosfátu (ATP), a teda aj zvýšenie našej kapacity pre vykonávanie vysokointenzívnych aktivít. Okrem toho kreatín ovplyvňuje rastový faktor podobný inzulínuw-1 (IGF-1), myogénne regulačné faktory, satelitné bunky, bunkovú hydratáciu, kinetiku vápnika a bielkovín, obsah glykogénu, zápaly či oxidačný stres.
V priebehu času vie teda prispievať k nárastu svalov. Ukazuje sa, že suplementácia kreatínu pri súčasnom vykonávaní silového tréningu zvyšuje nárast svalovej sily, výkon a výkonnosť v rôznych fyzických testoch dosahujúcich anaeróbnu intenzitu.
Ak by sme to chceli zhrnúť, doterajšie štúdie ukazujú, že kombinácia suplementácie kreatínu a silového tréningu vedie k väčším prírastkom tzv. chudej hmoty (lean mass) v porovnaní so silovým tréningom bez kreatínu (s placebom). Pojem chudá hmota však nemožno voľne zameniť za svalovú hmotu (hmotu kostrového svalstva), pretože v sebe zahŕňa všetky netukové tkanivá vrátane telesnej vody.
Zádrhel?
A tu nastáva ten "zádrhel", pretože suplementácia kreatínom zvyšuje celkovú telesnú vodu. Kreatín pôsobí ako osmolyt, pričom vo všeobecnosti sa predpokladá, že väčšina jeho hydratačných účinkov je intracelulárna (v rámci bunky, nie mimo nej). Sú však aj dôkazy, že časť prírastkov tejto chudej hmoty je možné pripísať retencii vody zo suplementácie kreatínu.
Z uvedeného dôvodu bola vykonaná nová štúdia (1), ktorá má zodpovedať otázku: Aký reálny účinok má kombinácia silového tréningu a súčasnej suplementácie kreatínu na regionálne zmeny svalovej hmoty pri použití priamych meraní hypertrofie?