Nový výskum skúmal reálny účinok kombinácie kreatínu + silového tréningu a zmeny svalovej hmoty

Nový výskum skúmal reálny účinok kombinácie kreatínu + silového tréningu a zmeny svalovej hmoty

Coach Vilo16.06.2023

Suplementácia kreatínu zvyšuje celkový kreatín v kostrových svaloch (voľný kreatín a fosfokreatín), čo umožňuje väčšiu kapacitu rýchlej resyntézy adenozíntrifosfátu (ATP), a teda aj zvýšenie našej kapacity pre vykonávanie vysokointenzívnych aktivít. Okrem toho kreatín ovplyvňuje rastový faktor podobný inzulínuw-1 (IGF-1), myogénne regulačné faktory, satelitné bunky, bunkovú hydratáciu, kinetiku vápnika a bielkovín, obsah glykogénu, zápaly či oxidačný stres.

V priebehu času vie teda prispievať k nárastu svalov. Ukazuje sa, že suplementácia kreatínu pri súčasnom vykonávaní silového tréningu zvyšuje nárast svalovej sily, výkon a výkonnosť v rôznych fyzických testoch dosahujúcich anaeróbnu intenzitu.

undefined

Ak by sme to chceli zhrnúť, doterajšie štúdie ukazujú, že kombinácia suplementácie kreatínu a silového tréningu vedie k väčším prírastkom tzv. chudej hmoty (lean mass) v porovnaní so silovým tréningom bez kreatínu (s placebom). Pojem chudá hmota však nemožno voľne zameniť za svalovú hmotu (hmotu kostrového svalstva), pretože v sebe zahŕňa všetky netukové tkanivá vrátane telesnej vody.

Zádrhel?

A tu nastáva ten "zádrhel", pretože suplementácia kreatínom zvyšuje celkovú telesnú vodu. Kreatín pôsobí ako osmolyt, pričom vo všeobecnosti sa predpokladá, že väčšina jeho hydratačných účinkov je intracelulárna (v rámci bunky, nie mimo nej). Sú však aj dôkazy, že časť prírastkov tejto chudej hmoty je možné pripísať retencii vody zo suplementácie kreatínu.

Z uvedeného dôvodu bola vykonaná nová štúdia (1), ktorá má zodpovedať otázku: Aký reálny účinok má kombinácia silového tréningu a súčasnej suplementácie kreatínu na regionálne zmeny svalovej hmoty pri použití priamych meraní hypertrofie?

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Coach Vilo

Coach Vilo

V skratke: - 16 rokov v hre so železom - 14 súťaží - 8 rokov osobné trénerstvo - IIFYM / IF / Flexible dieting /High energy flux - Fitclan & 365 Gym coach/speaker - JUDr., PhD.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk