Nepríjemná sezónna alergia: Ktoré doplnky výživy a látky ti pomôžu zmierniť príznaky?

Nepríjemná sezónna alergia: Ktoré doplnky výživy a látky ti pomôžu zmierniť príznaky?

Simon Kopunec06.05.2025

Keď príde jar, niektorí z nás si ju užívajú plnými dúškami. Pre iných však znamená kýchavý maratón, svrbenie očí a výtok z nosa. Sezónna alergická nádcha – ľudovo senná nádcha – postihuje milióny ľudí a v jarných mesiacoch sa často zhoršuje kvôli zvýšenej koncentrácii peľov zo stromov, tráv a kvetov. Ja nie som výnimka. Žiaľ… Dnes ráno, po dvoch slnečných horúcich dňoch, kedy sa zase ochladilo, som sa ráno cítil ako hov**nko. S prepáčením. A tak som si povedal, že musím sa pozrieť na dáta, či existujú nejaké látky & doplnky výživy, ktoré pomáhajú.

Bežná liečba (napr. antihistaminiká) môže byť účinná, no nie každý ju znáša dobre a niektorí sa prirodzene obzerajú po doplnkovej pomoci. V tomto článku sa pozrieme na to, ktoré látky a doplnky stravy majú reálne vedecké dôkazy o účinku na alergickú nádchu.

🔬 Čo vlastne spôsobuje príznaky alergie?

Alergická nádcha je spôsobená precitlivenou imunitnou odpoveďou na neškodné častice, ako je peľ. Hlavným hráčom je histamín – molekula, ktorá spúšťa zápal, kýchanie, svrbenie očí a ďalšie nepríjemnosti. Preto sa pozornosť výskumu často zameriava na látky s antihistamínovým alebo imunomodulačným účinkom. 

Čo na to hovorí veda? Toto sú doplnky a látky s najviac sľubnými účinkami

#1 Quercetín 

Flavonoid s protizápalovými a antihistamínovými účinkami. Máme o ňom dosť vedeckých dôkazov. Mnohé štúdie boli pomerne klasické, kedy máme dvojito-zaslepený, placebom kontrolovaný výskum a ukazuje sa, že v porovnaní s kontrolnou skupinou majú ti, ktorí užívajú quercetín významné zníženie príznakov, ako sú kýchanie, výtok z nosa a svrbenie očí, v porovnaní s placebom. Štúdie naznačujú, že môže znižovať uvoľňovanie histamínu a modulovať imunitnú odpoveď, čo vedie k zmierneniu príznakov alergickej nádchy. 

Bežná dávka v doplnkoch: 500–1000 mg denne (ideálne s tukom a bromelaínom na lepšiu vstrebateľnosť). Inak sa samozrejme nachádza aj v potravinách, ako červená cibuľa, jablká, bobuľové ovocie, kapary a tmavá čokoláda. Možno nebude naškodu mať v jedálničku niečo z toho trošku viac, ak s tou alergiou nevieš žiť.

#2 Probiotiká (napr. Lactobacillus paracasei LP-33) 

Meta-analýzy naznačujú, že probiotiká môžu mierne zlepšiť príznaky alergickej nádchy a kvalitu života pacientov. Táto sieťová meta-analýza z mája 2025 ukazuje, že z dostupných probiotík sa zdá, že kombinácie viacerých kmeňov (tzv. probiotické zmesi) majú najlepší celkový účinok – najviac zlepšujú kvalitu života ľudí s alergickou nádchou a znižujú hladiny celkových aj špecifických IgE protilátok. Kvasinka Saccharomyces sa ukázala ako najúčinnejšia pri znižovaní príznakov (napríklad upchatý nos či kýchanie) a zvyšovaní celkovej účinnosti liečby. Probiotický kmeň Lactobacillus zase najviac pomáha znížiť počet eozinofilov v krvi – buniek, ktoré sa pri alergiách zvyšujú.

V ďalšom systematickom prehľade a meta-analýzach, ktoré riešili cez 2700 ľudí v rámci 30 RCT štúdií sa hovorí, že v porovnaní s placebovou skupinou sa kvalita života a symptómy pacientov s alergiou výrazne zlepšili v probiotickej skupine. Horšie správy na koniec, dôkazy sú stále pomerne obmedzené a je tu veľké heterogenita výskumu, takže ruku do ohňa ti za tie závery zatiaľ nik nedá.

Tak či onak, potenciál tu je, celkom príjemný, akurát nezačínaj, keď už je neskoro. Väčšinou sa hovorí, že efekt nastáva pri dlhodobejšom užívaní, aspoň 8-12 týždňov.

undefined

#3 Vitamín D

Nedostatok vitamínu D môže súvisieť s vyšším rizikom alergií a zápalových ochorení. Systematický prehľad ukazuje, že že suplementácia vitamínu D môže zlepšiť príznaky alergickej nádchy, najmä pri deficite. Respektíve, podľa tejto meta-analýzy sa odhalila významnú súvislosť medzi nižším obsahom vitamínu D a alergickou rinitídou. Vhodné je pravidelné meranie hladiny 25(OH)D a individualizovaná suplementácia. Déčko by sme však mali suplementovať pre oveľa viac výhod, ako si sa už určite dočítal/a v našom článku

#4 Spirulina

Možno prekvapenie? Táto modrozelená riasa má antioxidačné a protizápalové účinky. RCT štúdia ukázala významné zníženie výtoku z nosa, svrbenia a kýchania pri dennej dávke 2 g spiruliny. V ďalšom výskume (randomizovaný dvojito zaslepený & krížový) oproti placebu sa alergickým jedincom denne podávalo buď placebo alebo spirulina v dávke 1 000 mg alebo 2 000 mg počas 12 týždňov. Hoci sa spirulina zdala byť neúčinná pri modulácii sekrécie cytokínov Th1 (IFN-gama a IL-2), zistili, že spirulina podávaná v dávke 2 000 mg/deň významne znížila hladiny IL-4 o 32 % z buniek stimulovaných PHA. IL-4 je dôležitá látka zodpovedná za rozvoj alergickej reakcie. Výsledky teda naznačujú, že Spirulina môže ovplyvniť rovnováhu imunitného systému a pomôcť pri alergickej nádche tým, že tlmí tzv. Th2 odpoveď, ktorá býva pri alergiách nadmerne aktívna. Ide o prvú známu štúdiu na ľuďoch, ktorá ukazuje, že spirulina môže mať ochranný účinok proti príznakom alergickej nádchy.

undefined

#5 Butterbur (Petasites hybridus)

Rastlina porovnávaná so syntetickými antihistaminikami. Štúdia na 131 ľuďoch so sezónnou alergickou nádchou zistila, že butterbur (Ze339 extrakt) bol rovnako účinný ako cetirizín, ale bez sedatívneho účinku. Máme tu aj systematický prehľad 16. RCT výskumov. Ukázalo sa, že existujú povzbudivé dôkazy, ktoré naznačujú, že Petasites hybridus môže byť účinnou rastlinnou liečbou sezónnej alergie. Pred vyvodením jednoznačného záveru je však potrebné vykonať nezávislé opakovanie, pretože výrobca extraktu z P. hybridus finančne podporil 3 veľké štúdie. Ďalší výskum na necelých 200 ľuďoch hovorí, že butterbur je účinnou liečbou príznakov občasnej alergickej nádchy a je dobre znášaný. Účinky tohto rastlinného lieku sú pre pacientov a lekárov jasné v dvojito zaslepenom hodnotení oproti placebu. Používaj ale len PA-free extrakty (bez pyrrolizidínových alkaloidov, ktoré môžu poškodzovať pečeň).

Tieto doplnky môžu byť užitočné ako doplnok k štandardnej liečbe alergickej nádchy. Sú aj ďalšie látky, ako vitamín C, zázvor, bromelaín, no dát máme veľmi, veľmi málo, a navyše nekvalitných.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk