Nekalé praktiky výrobcov proteínov. Na čo si dávať pozor?

Nekalé praktiky výrobcov proteínov. Na čo si dávať pozor?

Simon Kopunec13.01.2018

V zahraničí sa to označuje ako „protein spiking“, u nás tento pojem až tak nepoznáme. Ide o to, keď výrobcovia doplnkov výživy, konkrétne proteínov, pridávajú do zloženia zdroje dusíka, ako sú voľné aminokyseliny (lacné a neesenciálne) - kreatín, škodlivý melamín, glycín, arginín alebo taurín. Prečo to robia? V prvom rade ušetria. V druhom rade sa im podarí oklamať testy a svoj proteín môžu definovať ako vysokopercentný a kvalitný. Väčšina testov meria totiž celkový obsah dusíka. Keď spoločnosti pridajú kopu glycínu, taurínu a kreatínu do proteínu, pričom uvádzajú, že jedna odmerka = 30g srvátkového proteínu, tak trochu klamú. Reálne totiž v jednej odmerke môžeš mať ani nie polovicu a ostatok môžu tvoriť tieto lacné zdroje dusíka. Vďaka testom však takúto nekalú praktiku nikto neprekukne (ak sa nebude daný proteín testovať kvalitnejšou a drahšou metódou). Test odhaľuje celkový obsah dusíka, nie špecifické zdroje (individuálne aminokyseliny). Logicky teda, keď konzumuješ takýto „spiked“ proteín, jeho potenciálne vlastnosti na budovanie svalov sa strácajú. Toto si skôr uvedomia tí, čo súťažia a prijímajú viac gramov proteínu denne. Ak skoro polovica z nejakej vyššej dávky proteínu je „spiked“, tak ďakujem pekne.

Ako to zistiť?

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk