Môžeme označiť omega-3 za kvalitnú kĺbovú výživu?

Môžeme označiť omega-3 za kvalitnú kĺbovú výživu?

Simon Kopunec09.03.2018

Väčšinou si ľudia pri bolesti kĺbov zakúpia kĺbovku (často jej zložky obsahujú tak malé dávky, že ťa skôr asi vylieči placebo). V každom prípade, aj omega-3 sú super súčasťou pri liečbe bolestí kĺbov. V rôznych výskumoch (1, 2) sa zistilo, že znižujú bolesť u ľudí, ktorí trpia zápalovými problémami (bolesťami) kĺbov a protizápalové účinky boli viackrát potvrdené. Teraz tu ale máme meta-analýzu skúmajúcu až 17 výskumov, ktorá sa zaoberala suplementáciou čisto omega 3 na bolesť kĺbov. V priebehu 3-4 mesiacov sa preukázali jasné výhody a závery meta-analýzy hovoria, že omega-3 môžu veľmi fajn slúžiť pri liečbe bolesti kĺbov, ale aj pri črevných chorobách. Navyše ženy isto ocenia aj preukázané benefity pri bolestivej menštruácií a zmiernení rôznych negatív spojených s ich cyklom. Celkovo tu bolo zahrnutých 823 ľudí, pričom keď sa pozrieme na viac skúmaní (aj mimo tejto meta-analýzy) v šiestich štúdiách sa benefity preukázali už od 2 mesiacov suplementácie a menej, v šestnástich bola táto doba 3-4 mesiace a u šiestich štúdií to bola doba až 5 mesiacov suplementácie. Dávky? Najnižšie skúmané boli 2,7 g denne (EPA + DHA kombinovane). Vyššie dávky siahali až do 4 g za deň. Prečo sa to vlastne deje nie je úplne známe a výskumníci sa pohrávajú s rôznymi teóriami, ale je hlavné, že tie výhody sú skutočne preukázateľné :)

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk