Je lepšie úplne abstinovať? Má sem-tam nejaký drink, resp. alkohol paradoxne pozitívne účinky na zdravie, ak sa to nepreháňa? Odpoveď "všetko s mierou" stále platí, ale poďme sa do toho ponoriť hlbšie.
Keď by sme si mali charakterizovať "miernu" konzumáciu alkoholu, bavíme sa o jednom až dvoch drinkoch za deň. Na môj vkus je to viac než mierna konzumácia, ale také sú stanovy, pričom samozrejme "1 drink" znie v rôznych štúdiách rôzne. Mayo Clinic definuje jeden drink takto:
- Pivo (5 % alkoholu) - 355 ml
- Víno (12 % alkoholu) - 148 ml
- Tvrdé (40 % alkoholu) - 44 ml
Všeobecne, aj keď sa to v literatúre líši, je jeden drink synonymom pre cca 12-15 g alkoholu. Ako teda vidíš v Mayo Clinic definícii, pre pivo by to znamenalo dajme tomu 3 pivá (čiže cez liter piva). Keď si k týmto nezrovnalostiam, čo je vlastne "mierna" konzumácia a ako konkrétne je stanovená z hľadiska počtu drinkov pripočítame fakt, že väčšina dát je observačných, tak asi vidíš, že motať sa v tejto "alkohol/zdravie" skladačke je celkom náročné.
Na druhej strane, ak hovoria o 1-2 drinkoch za deň, myslia tým fakt za deň a scenár, kedy drinky "za deň" ušetríš a doženieš to napríklad všetko v piatok viacerými drinkami, to už mierna konzumácia nie je a takýto scenár je skôr spájaný so zvýšeným rizikom infarktu a mŕtvice. A zároveň to je definované ako "heavy drinking", pričom u bežného dospeláka to zodpovedá konzumácii viac ako 5 nápojov u mužov alebo viac ako 4 nápoje u žien približne za dve hodiny. Štúdie sa líšia aj v tejto definícii, niektoré používajú hranicu 3 a viac nápojov za 1 až 2 hodiny a iné od 3 do 6 a viac nápojov na jedno posedenie. Guláš.
Čo teda tá "mierna" konzumácia?
Nejaké potenciálne benefity sa spájajú s pitím dvoch a menej nápojov denne u mužov a maximálne jedným drinkom u žien. Prečo a ako?