Kto nás sleduje už nejaký ten piatoček tak vie, že máme veľkú Premium sériu článkov – pyramída energetického výdaja – zameranú na energetický výdaj. Čo to sme rozoberali už aj v článku zameraného na futbal. Dnes sa pozrieme na ďalších športovcov, a to hráčov a hráčky tenisu a konkrétne na ich energetický výdaj počas prestížnych turnajov ATP, WTA či legendárneho Grandslamu. Tie totiž predstavujú najvyššiu kategóriu mužského a ženského profesionálneho tenisu.
Predtým než uvedieme tie mega čísla, treba sa zamyslieť nad celkovým kontextom. Ide o profesionálnych svetových hráčov, nie amatérov. O tom, že ide naozaj o hráčov tej najvyššej úrovne hovorí to, že do výskumu boli zaradení tenisti z top 15 ATP (Association of Tennis Professionals) rebríčka a tenistky z top 10 WTA rebríčka. Preto nižšie uvedené údaje sa samozrejme nevzťahujú na rekreačných tenistov = nevťahujú sa na teba.
Olympijské tenisové podujatia a štyri grandslamové turnaje sú považované za vrchol tohto športu, ktorý sa hrá na tráve, antuke a tvrdom povrchu. Počas Grandslamových turnajov môžu úspešní hráči očakávať, že v rámci dvojtýždňového turnaja odohrajú aj 7 zápasov (zvyčajne v trvaní 1 až 5 hodín). Medzi zápasmi mávajú zväčša 24-48 hodín určených na regeneráciu. Často sa však stáva, že sa program posúva a to môže znamenať účasť na viacerých zápasoch v jeden deň. Jednoducho, je to často brutálne tempo s tým najvyšším nasadením a výkonom aký dokážu podať.
Už v minulosti bola počas simulovanej hry zistená energetická náročnosť tenisového zápasu, a to u mužov (568 ± 59 kcal/h) aj u žien (442 ± 60 kcal/h). Treba povedať, že takto umelo vytvorené podmienky (vo výskume) za použitia dýchacej masky mohli ovplyvniť celkové nasadenie či výkon hráčov, a teda aj výsledný nameraný energetický výdaj. Výskumníci sa preto pomocou technológie dvojito označenej vody (DLW) pozreli na priemerný energetický výdaj svetových hráčov. Celkovo sledovali hráčov v časovom okne 17 dní. Dokonca porovnali týždeň, počas ktorého sa zúčastnili na turnaji WTA/WTP, s časovým úsekom, ktorý zahŕňal účasť na Grand slamovom turnaji vo Wimbledone.
Síce bližšie dáta o priemernej váhe a veku týchto hráčov nevieme povedať (tieto dáta neboli zverejnené), pozrieme sa bližšie na rozdiel v energetickej náročnosti jednotlivých podujatí a na rozdiel medzi pohlaviami. Ešte doplníme, že RMR (resting metabolic rate) bol stanovený na úrovni 1673 Kcal u žien a 1951 Kcal u mužov.
ŽENY
U žien sa energetický výdaj pohyboval na úrovni 3383 Kcal/deň počas turnaju WTA a 3824 Kcal/deň počas Grandslamu. Keď to vyjadríme vzhľadom na FFM (telesnú hmotnosť bez tuku), energetický výdaj zodpovedal 63.5, respektíve 71. 7 kcal/kg-1 FFM. Teda, 60 kilová žena s 25 % telesného tuku by potrebovala počas WTA turnaja okolo 2860 Kcal/deň, zatiaľ čo počas Grand slamového už 3230 Kcal na deň.
Ak vezmeme priemerné výsledky žien dokopy, Grandslam bol náročnejší o 440 Kcal/deň ako turnaj WTA. Počas WTA turnaja (teda toho týždňa, keď hrali WTA) odohrali ženy tri zápasy s priemerným trvaním 80 ± 13 minút a nabehali okolo 856 ± 140 m. Avšak, počas Grandslamu hrali až 5 zápasov s priemerným trvaním 103 ± 30 minút a prekonali priemernú vzdialenosť 1471 ± 449 m. Preto je logický nárast aj ich denných energetických požiadaviek.
MUŽI
Rozdiely u mužov boli výraznejšie, išlo o 3712 kcal/deň vs. 5520 kcal/deň. Keď to vyjadríme vzhľadom na FFM, energetický výdaj by zodpovedal 56.3, respektíve 83.7 kcal/kg FFM. Teda, 80 kilový muž s 15 % telesného tuku by potreboval počas ATP turnaja okolo 3830 Kcal/deň, zatiaľ čo počas Grandslamového už 5690 Kcal/deň.
Takže výdaj energie počas Grandslamu sa pohyboval približne o 1800 kcal/deň vyššie ako mimo neho (obyčajný deň?). U mužov teda môžeme sledovať brutálny nárast energetických požiadaviek. Počas ATP turnaja muži odohrali každé dva dni jeden zápas s trvaním 88 minút a nabehali 1125 m. Počas Grandslamu to už bolo 5 zápasov s priemerným trvaním 129 ± 55 minút a priemernou nabehanou vzdialenosť 2009 ± 1392 m. Hrali dlhšie, nabehali viac, a ich denné energetické požiadavky extrémne vzrástli.
Chceli sme prispieť aj konkrétnymi jedálničkami pre ukážku, ale nájsť relevantný zdroj, ktorý by pokryl deň a niečo viac nám priblížil, je nemožné nájsť. Ak nájdeš (ako my) stránky, kde sa dozvieš, že jedia green salad a Evian vodu, asi to nebude celá realita. Dopátrali sme sa však, že tenistka Jenny Claffey počas náročných tréningových fáz jedla okolo 3000 kalórií. Zatiaľ čo Roger Federer má rád ovocné kompóty, džús či domáce waffle. Nevynecháva ani dobré pečivo či syr a je fanúšik indického, japonského či talianskeho jedla. Nečudo, pri jeho výdaji si rozhodne môže musí dopriať.
Ak hráš tenis na vyššej úrovni aj ty, pokojne sa vyjadri, ako si na tom s kalorickým príjmom, prípadne čím najradšej doháňaš potrebné kalórie?
Záver je jasný. Tenis je na vrcholovej úrovni nesmierne energeticky náročný šport (rovnako ako ďalšie športy). Top hráči /hráčky v rámci turnajových týždňov ako je WTA/ATP či Grandslam potrebujú kompenzovať obrovské výdaje energie. Preto ich jedálničky ako aj spôsoby či stratégie stravovania sú pre bežných ľudí irelevantné a úplne iný vesmír.