Energetická dostupnosť: Je horšie vytvárať deficit diétou alebo cvičením?

Energetická dostupnosť: Je horšie vytvárať deficit diétou alebo cvičením?

Coach Vilo16.10.2023

O problematike straty menštruačného cyklu (tzv. amenorei) sme už čo to napísali a tiež sme sa jej často venovali v rámci našich seminárov či webinárov. Ide o chúlostivú záležitosť, ktorá sa predovšetkým dotýka športovkýň a je úzko prepojená s konceptom energetickej dostupnosti (skratka EA). Síce mužov sa strata menštruačného cyklu netýka, dopad negatívnej EA už bohužiaľ áno.

Keď máme k dispozícii menej energie ako vyžadujú potreby nášho tela, dostávame sa do kalorického deficitu, a teda chudneme. Tento stav má však vplyv na celkovú rýchlosť metabolizmu, ktorý na to reaguje a postupne sa "spomaľuje" a znižuje. Je to prirodzený jav, pretože so znižujúcou hmotnosťou sa aj hodnota nášho BMR priamo-úmerne znižuje (menšia hmota → naše telo potrebuje menej kalórií).

Do hry však vstupuje aj ďalšia premenná, a to metabolická adaptácia alebo adaptívna termogenéza. Rýchlosť bunkového metabolizmu sa tak môže znížiť nezávisle od poklesu hmotnosti, respektíve nad rámec toho, čo by sme očakávali. Tento stav sa môže prejaviť vo fyziologických či endokrinologických zmenách. Jednou z nich je práve spomínané narušenie prirodzeného menštruačného cyklu.

Musíme doplniť, že absolútna veľkosť týchto metabolických adaptácií – dokonca aj v dôsledku chronicky nízkej dostupnosti energie – nebude až tak relevantná ako sa niektorí z nás domnievali. Výsledok sa priemerne nachádza niekde pod 100 kcal/deň.

Znížená energetická dostupnosť (EA) sa môže vyvinúť pritom dvoma spôsobmi:

✔️ obmedzením kalórického príjmu zo stravy → diétovaním
✔️ zvýšením energetického výdaja → formou aktivity

A práve tu vzniká dôležitá otázka: Líšia sa metabolické a fyziologické reakcie tela na takéto zníženie EA v závislosti od toho, či k nemu dochádza jedným alebo druhým spôsobom? A ak áno, tak ako?

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Coach Vilo

Coach Vilo

V skratke: - 16 rokov v hre so železom - 14 súťaží - 8 rokov osobné trénerstvo - IIFYM / IF / Flexible dieting /High energy flux - Fitclan & 365 Gym coach/speaker - JUDr., PhD.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk