Celozrnné, cereálne, viaczrnné či biele. Súboj ôsmich druhov pečiva a odporúčania pri jeho výbere

Celozrnné, cereálne, viaczrnné či biele. Súboj ôsmich druhov pečiva a odporúčania pri jeho výbere

Simon Kopunec18.10.2022

O pečive máme komplexný článok, ktorý, ak si už čítal, vieš, že ho rozhodne nemusíš vyhadzovať z jedálnička. Pečivo samo o sebe nespôsobuje priberanie a nie je strojcom obezity, aj keď sa to vo fitness svete nejak dofarbilo (podobne ako tmavé pečivo karamelom) tak, že pečivo nepatrí do zdravého jedálnička. Problém nie je samotné pečivo, ale to, čo si naň zvyčajne ľudia dávajú. Ľudia si na ten rožok natrú 40 g masla, pridajú salámu a desiata je na svete. Desiata, ktorá ťa v tejto forme obohatí o vyše 600 kalórií, pričom bielkovina a vláknina, jedny z tých najdôležitejších, sú na bode mrazu.

Pozri:

undefined

Takáto desiata ti ukrojí kvantum tukov z celodenného príjmu (povedzme, že 80 kg muž prijíma cca 80-90 g tukov za deň, tak podobná desiata mu zoberie takmer polovicu z denného príjmu a navyše, mononenasýtené tuky, ktoré by mali byť v strave z hľadiska tukov zastupené vo vysokej miere, sú opäť na bode mrazu. Pridaj minimálne zasýtenie, ďalšie jedlá v podobnej réžii a je jasné, že ľudia priberajú. Malé zasýtenie, žiadna vláknina, minimum bielkovín a privysoký kalorický príjem. Bum!

Súboj rôznych druhov pečiva

BIELE

Biely chlieb sa vyrába z pšeničnej múky, ktorá sa pri výrobe melie. Cieľom je oddeliť obal zrna od jeho obsahu. Biela múka teda neobsahuje klíčky a obal zrna, ktorý obsahuje množstvo živín, ako sú vitamíny skupiny B (B1 a B3), minerálne látky a predovšetkým významné množstvo vlákniny. V dôsledku toho majú pekárenské výrobky z bielej múky nižšiu výživovú hodnotu a tiež menej zasýtia. Ak je tvoja strava nutrične hodnotná a vyvážená, biele pečivo si pokojne daj, nespravíš žiadny prešľap. Odporúčame ho doplniť bielkovinami vo forme šunky, syra alebo vajec a zeleninou pre vyšší obsah vlákniny. 

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk