Vystavenie sa chladu pre lepšie odbúravanie tuku. Užitočná alebo zbytočná stratégia?

Vystavenie sa chladu pre lepšie odbúravanie tuku. Užitočná alebo zbytočná stratégia?

Simon Kopunec19.03.2022

Ponor sa do ľadovej vody, otužuj sa, rob toto a tamto. Zíškaš kvantum (špekulatívnych) výhod. O tom sme písali tu. Dosť často sa skloňuje zvýšený energetický výdaj a oxidácia tuku, čo by malo zapríčiniť lepšie, rýchlejšie a proste jednoduchšie chudnutie. Tento benefit sa spája s tým, že vystavíš sympatický nervový systém (SNS) chladu, aktivuje sa hnedé tukové tkanivo. A takáto aktivácia SNS vyvolá neuroendokrinnú reakciu, ktorá zvyšuje výdaj energie a oxidáciu tukov, a chvenie zvyšuje výdaj energie prostredníctvom zvýšenej svalovej aktivity.

Výskumy za posledných 10 až 20 rokov hovoria, že dospeláci majú zhluky hnedého tukového tkaniva a že toto tkanivo je stimulované vystavením chladu. Pri stimulácii hnedé tukové bunky (ktoré sú bohaté na mitochondrie) zvyšujú rýchlosť metabolizmu s cieľom generovať teplo. Výdaj energie a oxidácia tukov sa teda akútne zvyšujú v dôsledku týchto vplyvov na sympatický nervový systém, chvenie a aktiváciu hnedého tukového tkaniva, ale pravdepodobné sú aj chronické účinky.

Zameriame sa na tieto dáta, kde výskumníkov zaujímalo porovnanie obrovského zoznamu fyziologických charakteristík a reakcií u "mužov, ktorí plávajú v zime", a kontrolnej skupiny porovnanej na základe veku, pohlavia, BMI a úrovne fyzickej aktivity.

Dvakrát až trikrát týždenne sa účastníci venovali forme zimného plávania, ktorá zahŕňala kombináciu krátkeho ponorenia do veľmi studenej vody a horúceho saunovania, čo sa zdá byť populárne v niektorých škandinávskych krajinách. Meralo sa kadečo, ale sústreďme sa na energetický výdaj a aktivity hnedého tuku. Výskumníci merali pokojový energetický výdaj v stave tepelného komfortu (príjemná teplota okolia) a počas 30-minútového ochladzovania (ktorého cieľom bolo udržať účastníkov tesne nad prahom chvenia).

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk