Soľ nad zlato? Príbeh sodíka a soli ti objasní všetko potrebné

Soľ nad zlato? Príbeh sodíka a soli ti objasní všetko potrebné

Simon Kopunec15.01.2023

O soli a sodíku sa toho už narozprávalo veľa. Jedni tvrdia, že najlepšie je nesoliť, ďalší hovoria, že soľ je nesmierne dôležitá a vôbec nevadí, ak solíš veľa, iní ti povedia, že to je úplne jedno, či máš soli málo alebo veľa, telo sa s tým vždy popasuje. Ani sa nečudujem. Výskumy sú rôzne, a preto sa dnes pozrieme, ako sa z toho celého vymotať tak, aby si tie informácie nepresolil. Teda, aby si z nich nemal chaos :)

Poďme sa pozrieť na jeden veľký review (1), kde sa riešilo 6 tém v súvislosti so soľou:

1. Sodík & fyziológia

2. História v súvislosti so sodíkom a zdravím - vždy sme konzumovali tak veľa soli?

3. Globálny príjem sodíka - ako je to vo svete a či ľudia dodržiavajú odporúčania

4. Môžeme adekvátne merať príjem sodíka?

5. Sodík & krvný tlak

6. Sodík & kardiovaskulárne zdravie

My si k tomu ešte pridáme niekoľko zaujímavostí, rozdiely medzi ružovou a klasickou soľou, dôležité veci o draslíku, či praktické tipy a závery. Nevynecháme ani ukážky niektorých často konzumovaných "fit" potravín a mnoho ďalšieho.

Na začiatok by som rád objasnil, že sodík nie je soľ. Sodík je jedna zo zložiek soli. Na získanie 413 miligramov (mg) sodíka je potrebných 1,0325 gramu soli. 413 miligramov sodíka v soli je približne 0,1807 čajovej lyžičky. Ak to chceš rýchlo a tak nejak približne, keď na zadnej strane obalu potraviny vidíš, že obsahuje 1 g sodíka, vynásob to 2.5x a vyjde ti, že obsahuje 2.5 g soli. 

undefined

SODÍK & FYZIOLÓGIA

Sodík je elektrolyt a základný minerál potrebný pre mnohé fyziologické procesy (obličkové, biochemické, endokrinné, imunitné či nervové). Príliš málo alebo príliš veľa sodíka môže mať nepriaznivé účinky na zdravie. Telo však prísne reguluje obsah sodíka v krvi, aby sa udržal normálny rozsah. V skutočnosti niektoré dôkazy naznačujú, že pre príjem sodíka existuje "zlatý bod" (približne 3 - 5 g denne) a všetko, čo je pod alebo nad touto hranicou, môže mať nepriaznivé zdravotné následky. Naozaj?

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk