Nový svetový rekord v planku prekonal 51-ročný Čech Josef Šálek

Nový svetový rekord v planku prekonal 51-ročný Čech Josef Šálek

Simon Kopunec10.06.2023

Pamätám si, keď som v roku 2015 písal článok o svetovom rekorde v planku, kedy sme tu mali čas 4 hodiny a 26 minút. Postupne sa hodiny zvyšovali a koncom mája tohto roku sa pokúsil rekord prekonať český športovec, otužilec Josef Šálek.

Nie je to jeho prvé svetové prvenstvo! Podarilo sa mu bez trička, na boso a v mraze ubehnúť polmaratón v snehu v čase 1 hodina, 36 minút a 21 sekúnd, čím prekonal svetový rekord známeho Wima Hofa. Josef povedal, že túto šialenú výzvu ešte posunie na ďalší level, pretože vo februári budúceho roku plánuje toto všetko absolvovať znova, ale tentokrát to bude maratón.

Ale späť k planku. Doterajší rekord držal Austrálčan Daniel Scali s časom 9 hodín, 30 minút, 1 sekunda. Josef Šálek však v planku vydržal 9 hodín, 38 minút a 47 sekúnd!

Za najhoršie povazoval prekonanie bolesti lakťov. Ako sám povedal: „Loket se totiž nesmí zvednout, může se maximálně posunout nebo pootočit.“

Ako informuje portál guinnessworldrecords, Josef mal ešte pred piatimi rokmi o 15 kg telesnej hmotnosti naviac a holdoval cigaretám a alkoholu. Nezdravý jedálniček mu ale spôsobil zvýšený cholesterol a ochorenie Dna (arthritis uratica). Kedysi sa dostal do arabského väzenia, kde strávil 2 mesiace, pretože pri prestupe na letisku si ho pomýlili s inou hľadanou osobou. Práve tam sa dostal na dno a rozhodol sa zmeniť život.

Gratulácia Josefovi a mňa už len zaujíma, kedy prekročíme hranicu desiatich hodín 😳

Zdroje:
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/rekord-guinessova-kniha-rekordu-plank-josef-salek-plzen.A230521_103547_plzen-zpravy_zdo
https://www.guinnessworldrecords.com/news/2023/5/mans-incredible-physical-feat-as-he-holds-abdominal-plank-for-almost-10-hours


ZDIEĽAŤ

Tagy

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk