Majú tí ľudia, ktorí si trackujú kalórie, lepšie výsledky pri chudnutí?

Majú tí ľudia, ktorí si trackujú kalórie, lepšie výsledky pri chudnutí?

Simon Kopunec06.09.2023

Ako sme niekoľkokrát hovorili, trackovanie (alebo ak chceš, tak zapisovanie, sledovanie) si kalórií je jedna z vecí, ktorú robiť nemusíš, ale zásadne ovplyvňuje to, čo sa deje s tvojím telom, či už máš cieľ v podobe chudnutia, priberania alebo udržiavania si hmotnosti. Aj keď si kalórie nepočítaš a nesleduješ, tvoje telo áno. A mať aspoň akú-takú kalorickú gramotnosť by pravdepodobne mali mať všetci. Veď ako spoločnosť sa pomaly, ale isto rútime za výsledkom, že polovica sveta bude do pár rokov obézna.

Veci, ktoré sme pripomínali už mnohokrát, takže sa nejdem opakovať. Ale neboj. Nezabúdam ani na to, že trackovanie môže byť pre niekoho náročnejšie ako pre niekoho iného. Plynulo prejdem na júnový výskum z tohto roka (1), ktorý riešil trackovanie, konzistentnosť v sledovaní si kalórií a následné (ne)úspechy z hľadiska chudnutia.

Ako to vyzeralo

Ide o polročný výskum a počet účastníkov je 153. Väčšina z nich boli ženy (70 %), s vyšším vzdelaním, priemerným BMI 31.8 (klasifikované ako obezita) a hmotnosťou 90.1 kg.

Mali používať appku na trackovanie kalórií, ale nielen to. Trackovali si v nej aj spánok, aktivitu či aktuálne psychické rozpoloženie. Mali prístup do súkromnej skupiny, týždenné check-iny formou workshopu, ale aj 1on1 check-iny s coachom.

Po 24 týždňoch výskumníci spočítali počet dní, kedy si skutočne tieto veci (primárne jedlo) trackovali.

undefined

To trackovanie však nebolo také, ako robíš / si robil pravdepodobne ty

Nech som presný, nie každý a nie vždy používal váhu na jedlo. Mali napríklad zoznam potravín, ktoré sú nutrične hodnotnejšie (ako napr. zelenina, ovocie, strukoviny, chudé bielkoviny…) a tie mali priradené “body”. Takže ako vidíš, nereprezentuje to typické trackovanie kalórií ako ho poznáme, kedy vážime a zapisujeme jedlo po jedle. Bolo to o čosi zjednodušené.

Čo sa zistilo

Zistili sa tri vzorce správania, resp. tri skupinky ľudí:

1️⃣ Slabší zapisovači (22.9 % účastníkov): Zapisovali jedlo cca 6 % času, resp. <1x do týždňa.
2️⃣ Stredne dobrí zapisovači (59.5 % účastníkov: Zapisovali jedlo cca 37 % času, resp. <2.5x do týždňa.
3️⃣ Lepší zapisovači (18.7 % účastníkov): Zapisovali jedlo cca 88.7 % času, resp. 6 a viackrát do týždňa.

A to nás privádza k otázke. Súvisel úbytok hmotnosti s tým, ako často zaznamenávali príjem jedla? Tí lepší zapisovači (tretia skupina) zhodila v priemere najviac hmotnosti.

Slabší zapisovači zhodili po 6. mesiacoch 2.4 % hmotnosti

Stredne dobrí zapisovači zhodili po 6. mesiacoch 4.8 % hmotnosti

Lepši zapisovači zhodili po 6. mesiacoch 9.4 % hmotnosti

Ďalšie zaujímavosti z výskumu

Priemerní vek slabších zapisovačov bol 37 rokov, zatiaľ čo lepši zapisovači mali 47 rokov. Boli starší ľudia viac odhodlaní zlepšiť svoj zdravie s vyšším a vyšším vekom? Boli mladší ľudia viac pracovne a životne vyťažení? Môžeme len špekulovať.

Ľudia, ktorí boli slobodní či rozvedení, resp. proste sami boli skôr tí slabší zapisovači. Tí, ktorí mali partnera alebo manžela/manželku, boli na opačnej strane brehu. Hovorí nám to o tom, že väčšia podpora = lepšia konzistentnosť = lepšie výsledky? Vieme, že to je jeden z tých dôležitejších aspektov úspešného chudnutia.

Ľudia s vyšším finančným príjmom boli skôr lepší zapisovači. Mali teda ľudia s nižším príjmom peňazí náročnejší život a podmienky, aby tie kalórie trackovali?

undefined

Čo si z toho vziať

Ukazuje sa, že trackovanie kalórií vedie k úspešnejšiemu chudnutiu. Na druhej strane, je to menší výskum (predsa len, 153 ľudí nie je moc a k tomu špecifického zaradenia - ženy s vyšším vzdelaním) a vidíme, že len 20 % dokázalo konzistentne trackovať svoje jedlo. Za ďalšie, nielen lepší zapisovači boli z hľadiska chudnutia úspešní. Napr. tí, ktorí zhodili 30 % svojej telesnej hmotnosti si trackovali jedlo len cca 20 % času. Kebyže sa pozrieme na individuálne výsledky, úspešní boli tí aj tí. Záleží teda na osobnej preferencii a konkrétnom živote daného jedinca.

asd Ako však vieme, tak aspoň aké-také trackovanie, nech už je hoci aj krátkodobé, je efektívnou pomôckou na ceste za väčšou kalorickou gramotnosťou a lepším chudnutím. Áno, nie je to pre každého a sú výnimky, kedy môže trackovanie skĺznuť k poruchám príjmu potravy, k deleniu jedla na dobré a zlé či iné psychické nezrovnalosti. Takí ľudia by na začiatok mali zvoliť asi iný prístup, zrovnať si to v hlavne z hľadiska jedla, naučiť sa o strave trošku viac a pracovať na mindsete, aby sami seba úspešne presvedčili, že potraviny sú proste len viac nutrične hodnotné a menej nutrične hodnotné, že nemusíš jesť len kura s ryžou 6x do dňa, že ak nemáš rád raňajky, tak raňajkovať nemusíš a výsledky môžeš dosahovať i tak, a podobne.

Sledovanie kalórií môže byť cenným nástrojom. Všetko závisí od osobnosti, preferencií, potrieb, myslenia a životného štýlu jednotlivca.

Ďalšie použité referencie:
(1) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oby.23795

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk