Je potrebný vyšší kalorický príjem pre rast svalov? Odporúčania pre začiatočníkov aj pokročilých

Je potrebný vyšší kalorický príjem pre rast svalov? Odporúčania pre začiatočníkov aj pokročilých

Simon Kopunec03.11.2023

Než sa pustíme do tejto témy, spomeniem štúdiu, kde skúmali vplyv kalorického deficitu na veľkosť prírastku svalovej hmoty a prírastku sily. Zistili, že energetický deficit výrazne zhoršil prírastky svalovej hmoty (v porovnaní so štúdiami s neutrálnou alebo pozitívnou energetickou bilanciou) a priemerná zmena svalovej hmoty bola v prípade štúdií so silovým tréningom s energetickým deficitom v skutočnosti negatívna (úbytok svalovej hmoty).

Ďalej, keď skúmali jednotlivé štúdie, približne 75 % štúdií s energetickým deficitom zaznamenalo úbytok svalovej hmoty, zatiaľ čo prakticky všetky ostatné štúdie (s neutrálnou alebo pozitívnou energetickou bilanciou) zaznamenali prírastok svalovej hmoty. V skratke, taká logická vec. Väčšie deficity obmedzujú prírastok svalovej hmoty vo väčšej miere ako menšie deficity, čo je presne to, čo by si čakal pri energeticky náročnom procese, akým je svalová hypertrofia

Takže áno, keď chceš, aby ti rástli svaly, energetický nadbytok je vítaný. Niežeby sa nedali v určitých scenároch budovať svaly aj v kalorickom deficite (viď náš diel článku Fitness Cintorín), ale nie je to jednoducho efektívna cesta. Respektíve, keď by si mohol ísť po diaľnici trabantom alebo Mercedesom GLS, prečo si vyberať trabant, že?

To nám ale stále nehovorí, aký ten kalorický nadbytok treba. Niekto volí cestu "eat big, get big", niekto na to ide striedmejšie. Odporúčam si prečítať aj tento môj článok:

📖 Množstvo kalórií pri naberaní hmotnosti. Čím viac jedla, tým viac svalov?

Poďme sa teda vrhnúť na nové dáta a nový článoček.

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk