Fyziológ pil v diéte každý deň liter Pepsi a skúmal, aké bude mať výsledky. Čo zistil?

Fyziológ pil v diéte každý deň liter Pepsi a skúmal, aké bude mať výsledky. Čo zistil?

Simon Kopunec01.08.2022

Pred tým, než začneš čítať tento článok, odporúčam mrknúť na starší príbeh muža, ktorý jedol pizzu 222 dní v rade a stal sa svalnatejším, silnejším a s menším podielom tuku. A hneď potom náš druhý článok o Anthonym, ktorý 100 dní jedol iba zmrzlinu, ktorá tvorila až 80 % kalórií a proteín.

Práve tam sme totiž trochu viac kecali o tom, že kalórie, že mikroživiny, že flexibilné stravovanie a... a veď to poznáš. Vopred upozorním, že piť Pepsi (alebo hocijaký "cukrový nápoj" v takomto množstve, denne, a tak dlho, neodporúčame. Ide tu len objasnenie IIFYM, a toho, že kalórie proste neoklameš. A ďalšie klišé, pre rýpačov, nie, kalórie nie sú všetko a jediná vec, na ktorej záleží.

Tim Wong je klinický fyziológ, ktorý pracoval v oblasti kardiologickej rehabilitácie (5 rokov), ako aj vo fitness priemysle (viac ako 15 rokov). Rozhodol sa spraviť experiment podobný tým, ktoré spomínam vyššie. Alan Aragon s ním spravil rozhovor a dnes si vypichneme niekoľko zistení, zaujímavostí a dôvodov.

undefined

Práve pre Pepsi sa rozhodol preto, lebo cukor je najviac démonizovaná živina, či už médiami alebo všeobecne fitness priemyslom. Ďalej preto, že spomedzi akéhokoľvek cukru, je práve nejaký takýto "cukrom nabitý nápoj" snáď to najhoršie, čo môže byť. Ďalším dôvodom bola cena a kalórie. Tých má liter Pepsi 423. Navyše, Pepsi nemá žiadne mikroživiny, takže z hľadiska vybalansovania mikroživín a faktu, že ide o "prázdne kalórie" to bola ešte väčšia výzva.

Jeho cieľom bolo ukázať, že akákoľvek potravina sa dá fitnúť do kalórií, aj taký extrém, ako je práve liter Pepsi. A popri tom úspešne schudnúť, nezničiť si zdravie (keďže nepil LEN Pepsi). Okrem toho chcel dokázať, že i tak schudne, ale zlepší hodnoty krvného cukru a zlepší aj výkon v posilke.

Kedy pil Pepsi? Nebolo to vždy v rovnaký čas, ale keď mal tréning, snažil sa vtesnať Pepsi ako "intra-workout" nápoj. Hovorí, že niekedy boli tréningy skvelé, PRká neustále padali, inokedy to bol opak. Tak či onak, z hľadiska výživy sa sústredil na 2 veci. Kalórie & bielkoviny

Diéta to bola taká bežná. Jeho maintenance bol 2600 kalórí, a tak sa v deficite rozhodol ísť na 2100 kalóriách, čím vytvoril 500 kcal deficit. Nezabúdal na mikroživiny. Hovorí, že "na obed a večeru som mal obrovskú časť zeleniny spolu s mojim jedlom". Ovocie mal taktiež každý deň ako snack.

undefined

Celá diéta dopadla tak, že Tim na začiatku (31. máj) vážil 68.5 kg a na konci (27. jún) 65.7 kg. Z pása zhodil 1.78 cm. Tim opisuje, že z hľadiska hladu boli najťažšie prvé 2 týždne. Následne sa apetít ukľudnil a už to bolo v pohode. 

Keď si robil testy, hladinu glukózy v krvi na lačno mal 5.4 mmol/L a všetky ostatné markery boli úplne v poriadku, a to už pil liter Pepsi 3-4x do týždňa v priebehu dvoch mesiacov! Na konci experimentu bola hladina glukózy v krvi na lačno 5.1 mmol/L. 

Na záver pripomeniem, že neodporúčame piť liter Pepsi každý deň! :D A že Tim nemá byť vzor, ako pristupovať k diéte. Ale sám to spravil len ako experiment. Ako ďalší z mnoha dôkazov, že tá "Pepsi / Marlenka / Horalka / džúš / dosaďsičoccheš" nie je to, z čoho si tučný. Je to privysoký kalorický príjem, málo bielkovín či fyzickej aktivity. Na záver svojho Instagram príspevku napísal: "Long story short, sugar does not cause diabetes when calories are controlled."

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk