Bude písať umelá inteligencia lepšie články ako my?

Bude písať umelá inteligencia lepšie články ako my?

Simon Kopunec29.05.2023

Ak nežiješ v jaskyni, asi si za posledné mesiace počul, čítal a videl skratky ako ChatGPT či AI. V dnešnom kratšom článku sa pozrieme na nový výskum, ktorý skúmal a porovnával články generované ChatGPT s tými, ktoré napísal človek. ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) je chatbot, ktorý by mal na základe tvojej otázky vygenerovať odpoveď.

Išlo o články z rádiológie, ktoré sa porovnávali z publikovanými článkami  alebo článkami, ktoré za sebou mali nejakú tú review. Hodnotené boli ako v škole, 1 (výborné/relevantné) až 5 (zlé a irelevantné).

Celkovo, štyri z piatich článkov napísaných ChartGPT boli štatisticky významne nepresné a irelevantné! Hlavne z hľadiska fiktívnosti zdrojov. Aj ten jeden článok, ktorý bol síce označený za dobrý, používal zdroje, ktoré boli fiktívne. Keď som si čítal diskusiu pod príspevkom na Instagrame, tak jeden muž sa spýtal ChatGPT na štúdie ohľadne “organic food”. ChatGPT mu vypísalo 5 výskumov, ale ani jeden neexistoval.

Keď sa vo výskume pozreli na potenciálne úskalia a nástrahy ChatGPT vo vedeckej literatúre, tak zhodnotili nasledovné:

undefined

Hlavný nedostatok je nepresný alebo nesprávny obsah a etické problémy. ChatPGT je náchylný na nepresnosti v citáciách, nedostatočné odkazy a referencie k neexistujúcim vedeckým zdrojom. Poukazujú aj na zvýšenie rizika podvodu pri výskume.

Ukázali sa aj potenciálne benefity:

undefined

Záver je taký, že áno. ChatGPT vygeneruje pre nevedomého čitateľa článok, ktorý vyzerá ako od skutočného človeka. Ale fiktívnosť zdrojov a irelevantné informácie sú niečo, čo v tejto dobe vďaka umelej inteligencii fakt nepotrebujeme. Nemáme tu už tých informácií dosť, navyše od skutočných ľudí? :)

akže nie. AI aktuálne nenapíše lepší článok, ako my. Samozrejme, uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Už tu máme aj GPT-4 s vyhľadávaním informácií real time a s viac sofistikovaným a kontextuálnym vyhľadávaním. Kto sa však venuje článku a skutočne ho to baví, ako aj mňa, tak si asi nevie predstaviť, že by dal článok napísať umelej inteligencii. Vytváranie kredibilného obsahu je pocit, ktorý človek nerád nahradí :)

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Mohlo by sa vám páčiť

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk