Zoštíhľujúce korzety dorazili do našich končín a zdravie ide bokom

Zoštíhľujúce korzety dorazili do našich končín a zdravie ide bokom

Simon Kopunec25.12.2017

Zaslepenosť nadobudla nový level! Len nedávno sme sa rozhodli spracovať článok o detoxikačných čajoch na chudnutie, ktorých fotky na Instagrame sa šírili rýchlosťou blesku. Nezmyselný trend, populárny v Amerike, žiaľ dorazil na Slovensko a nejedna žena sa hrdo pýšila čajom, ktorý chudne za vás a detoxikuje všetko naokolo. Aj keď vlastne, nečudujem sa. Vec, ktorú promuje krásna žena s nádhernou postavou a dokonalým zadkom jednoducho musí fungovať, no nie?! Marketing je v tom momente neexistujúci pojem, očividne. Určite som však nečakal, že Slovenky postihne ďalšia mánia, tentokrát možno ešte horšia. Dámy a páni, privítajte 'zoštíhľujúci' korzet, ktorého fotku sme žiaľ nejedenkrát mohli vidieť na internete aj v slovenských fit vodách..

Detoxikačné čaje teda neboli jediným hlúpym trendom, ktorý k nám dorazil. Tentoraz prichádza na rad korzet, ktorý má za úlohu zoštíhliť váš pás. Zober si do ruky zubnú pastu. Stlač tubu niekde v strede. Čo sa stane? Stále je rovnako plná, len jej obsah nachádzajúci sa v strednej časti, je zrazu vytlačený nahor alebo nadol. Inými slovami, hmota sa premiestnila z jedného miesta na iný, objem sa však nezredukoval tak, ako je sľúbené.

Slová sú zbytočné. Aj keď nejde o priamu propagáciu, už len fotka podnietila mladé dievčatá k otázkam, kde sa táto 'zázračná' vec dá kúpiť.

zdroj: Facebook

Čo to však ten zoštíhľujúci korzet, inak povedané tréning pásu, je? Podľa oficiálnych informácií ku produktom, ide o tvarovače postavy, ktoré sa odporúčajú nosiť každý deň aspoň 8-10 hodín. Znižujú obvod pása, umožňujú stratu hmotnosti a minimálne 10 cm z pása, ploché bruško a posilňujú stred tela, korzety vraj spaľujú tuk na bruchu.

Jedna značka sa odvážila dodať k týmto benefitom, že najlepšie výsledky sú dosiahnuté správnym stravovaním a cvičením. Uf, hovoria teda, že dva nadôležitejšie faktory podporujúce redukciu tuku, správne stravovanie a fyzická aktivita, fungujú dokonca aj s korzetom na bruchu? No sh*t Sherlock! Aj keby som mal omotanú mašľu z vianočného darčeka okolo brucha, správnym stravovaním a cvičením sa mi poradí schudnúť. Využívanie korzetu nemá nič spoločné so stratou tuku, ako to firmy propagujú, ale s násilným modifikovaním postavy. Alebo nosením skinny džínov človek schudne zo stehien? Navyše asi nemusím hovoriť, že lokálne chudnutie je jeden veľký mýtus.

Naozaj chcete nejakú dobu VYZERAŤ štíhlejšie v niektorej časti tela, než v skutočnosti BYŤ zdravé počas celého života?

Naozaj chcete neprirodzene zasahovať do vášho tela? Naozaj chcete riskovať potenciálne problémy s orgánmi, spôsobené s ich zmenou polohy, problémy s dýchaním, bránicou, chrbticou? Naozaj uprednostníte skratky, ktoré vlastne ani nie sú skratkami? Zdravie pred niečim tak hlúpym? Necháte svoje zarobené peniaze v rukách spoločností, ktoré sa len smejú? Zoštihľujúce korzety nie sú tou správnou voľbou.

Podnietiť určitú časť tela k väčšiemu poteniu tiež nemusí byť najbezpečnejšie, regulovanie vody v tele by sme mali ponechať antidiuretickému hormónu (ADH). Toto jednoducho nie je najracionálnejšia taktika. Nebodaj sa zdá niekomu násilné tlačenie na vnútorné orgány kvôli zmenšeniu pásu zdravé? Lekár zo Springfiedlu, Nicole Florence, sa vyjadril, že 'tréning' pásu týmto korzetovým spôsobom môže obmedzovať pohyb bránice, obmedziť prácu pľuc a čriev, čo vyúsťuje k modrinám a bolestiam. Okrem iného môžu spôsobiť oslabenie chrbtice. Ako som už naznačil, so stratou tuku tento hlúpy spôsob nemá nič spoločné. Tuk a jeho mobilizácia je podmieňená okrem iného genetikou a na základe vášho energetického príjmu, úrovňou aktivity atď. Iný názor nemá ani kanadský profesor medicíny, Dr. Sharma. Veľmi staručké vyjadrenie, no predsa len - Dr. Dickinson poukázal na to, že toto všetko môže pri dlhodobom nosení zmeniť dýchanie u žien obmedzovaním spodnej časti pľúc a spôsobovať problémy s maternicou. Samozrejme vám nechceme tvrdiť, že dlhodobým nosením týchto 'zlepšovákov' budete mať razom všetky vyššie uvedené problémy, no sú to potenciálne riziká, ktoré nerozumiem z akého dôvodu, ženy podstupujú. Na túto tému sa robilo aj zopár výskumov, sú ale staršieho dáta, no naznačujú veľmi podobné závery.

Najsmutnejšie na tom všetko je, že ženy budú piť čokoľvek, jesť, nosiť na sebe čokoľvek, hladovať a držať najprimitívnejšie druhy diét, ale aby boli poriadne aktívne, venovali sa cvičeniu, kľudne aj behaniu, to nie. Mnohé si žiaľ dajú radšej grep a 2 mandarinky za celý deň. Veď som už prestala jesť po šiestej hodine večer a stále sa výsledky nedostavujú, kde robím chybu? Oh, tá irónia. Následne rady urazia nejednu vyšportovanú ženu so sixpackom, aktívne sa venujúcu cvičeniu a iným aktivítám, ktorú označia za anorektičku a budú tvrdiť, že jej postava je odporná. Tým som len chcel povedať, že nie, špeciálne skratky v podobe čajov a korzetov neexistujú. Čo tak povenovať sa niekoľkým článkom, naštudovať si všetko potrebné a makať, makať, makať?

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk