Vyskúšali sme spiroergometriu, záťažový test nielen pre športovcov. Ako to dopadlo a čo všetko o tebe odhalí?

Vyskúšali sme spiroergometriu, záťažový test nielen pre športovcov. Ako to dopadlo a čo všetko o tebe odhalí?

Coach Vilo20.06.2023

Pod pojmom spiroergometria (nájdeš aj ako ergospirometria) chápeme diagnostický postup nepretržitého merania dýchania a metabolizmu plynov počas cvičenia (záťaže). Ergospirometria sa skladá teda z 2 zložiek, a to spirometrie a ergometrie. 

Spirometria nám umožňuje posúdiť funkciu a výkonovú kapacitu kardiopulmonálneho systému (tj. nášho srdca a pľúc), ale aj metabolizmu, teda ako využívame energetické substráty tuky vs. sacharidy pri výkone. Na simuláciu záťaže sa potom používa prístroj nazývaný ergometer, ktorý je najčastejšie doplnený o rotoped s regulovateľným odporom. Využívajú sa však aj špeciálne bežiace pásy či airbike (viď obrázok nižšie). 

undefined

Ako taký test funguje?

Princíp je jednoduchý.

✔️ Princíp testu je v podstate jednoduchý. Nasadí sa špeciálna maska, aby bolo možné merať ventiláciu. Inak povedané, aby sa zistilo koľko kyslíku vdychujete a naopak koľko oxidu uhličitého vydychujete.

✔️ Následne vás pripoja buď na EKG alebo využijú hrudný pás pre meranie práce srdca.

✔️ Potom si sadnete na ergometer, alebo sa postavíte na pás a po začatí protokolu sa z pokojového režimu postupne prechádza k zvyšovaniu záťaže (pás ide rýchlejšie, na bicykli sa zvyšuje záťaž/otáčky) až do maxima, respektíve ukončenia testu. 

Ako to vyzerá v praxi, môžete vidieť na obrázku nižšie

undefined

Takéto testy poskytujú informáciu nielen o aktuálnej úrovni trénovanosti jedinca, ale aj o jeho reakcii na záťaž, vplyv tréningu na organizmus, imunitný systém a celkový výkon. Počas zvyšujúcej záťaže sa pritom sledujú nasledujúce ukazovatele

  • respiračné – spotreba kyslíka O2, výdaj kysličníka uhličitého CO2
  • cirkulačné – tlak krvi, pulzová frekvencia, BPsys, BPdia
  • respiračné – spotreba kyslíka O2, výdaj kysličníka uhličitého CO2
  • ventilačné – frekvencia dýchania, veľkosť dychového objemu, minútová ventilácia, BR
  • metabolické – tukový metabolizmus, cukrový metabolizmus, maximálne množstvo spaľovania tukov

Výsledkom merania je grafické a číselné zobrazenie výsledkov jednotlivých parametrov, ktoré ďalej s vami analyzuje zodpovedajúca osoba.

Aké údaje by ťa mali zaujímať?

✔️ Zistenie maximálnej spotreby kyslíka. O VO2Max si viac povieme o pár dní v chystanom článočku.

✔️ Hodnota anaeróbneho prahu (AT). Z fyziologického hľadiska predstavuje AT hornú hranicu záťaže počas cvičenia, ktorá sa dá udržať počas dlhšieho časového obdobia bez progresívneho zvyšovania hladiny laktátu v krvi a následnej pľúcnej hyperventilácie. Teda ide o hranicu pulzovej frekvencie, po ktorej už nevydržíme vykonávať športovú aktivitu dlhšiu dobu. priemerné hodnoty AT u dospelých sú okolo 40 % až 65 % z maximálnej hodnoty VO2max. (Laktátový prah sa zvyšuje s vytrvalostným tréningom, čo umožňuje výkon s vyššou intenzitou cvičenia bez výrazného zvýšenia koncentrácie laktátu v krvi.)

✔️ Hodnota max HR. maximálna srdcová frekvencia, ktorá vie poslúžiť pri nastavovaní tréningových zón vychádzajúcich z daného parametru

✔️ Nastavenie tréningových zón podľa srdcovej frekvencie. Pomocou diagnostiky je možné presnejšie nastaviť svoje tréningové zóny. Vďaka tomu budete lepšie vedieť kedy spaľujete najväčšie množstvo tuku a naopak kedy  telo využíva glykogén vo svaloch a v pečeni. Inak povedané, viete zvoliť účinnejšiu stratégiu pre plánovanie svojich vytrvalostných tréningov.

Výsledky v praxi

Pre lepšiu predstavu, ako to v praxi vyzerá, pripájame  Vilové výsledky (TU) spolu s krátkym komentárom od Matúša Rešutíka (@matus_resutik) odborného poradcu v rámci športovej diagnostiky centra Metflex.

Klikni sem pre zväčšenie

undefined

Komentár Matúša:

Z hľadiska úrovne trénovanosti hodnotím športovca ako priemerného. Môžeme to vidieť pri parametri VO2max, ktorý má hodnotu 44,2 čo je vzhľadom k veku priemer. Anaeróbny prah je taktiež na priemernej úrovni, teda 76% z maximálnej spotreby kyslíka. Ak je človek lepšie trénovaný, má ho percentuálne vyššie. Športovec má relatívne dobrú toleranciu oxidu uhličitého pri zaťažení. Čo sa týka ventilačných parametrov, športovec má dobré okysličovanie srdca, ako aj množstvo vzduchu, ktoré dokáže prijať do pľúc pri maximálnom zaťažení. Z hľadiska metabolizmu u športovca vidíme na začiatku prevládanie tukového metabolizmu bez zapojenia cukrov. Toto môže byť zapríčinené viacerými faktormi, ako napríklad ketogénna diéta alebo ak športovec pravidelne trénuje v aeróbnej zóne (zóna 2). So zvyšujúcou sa intenzitou zapája väčšie množstvo CHO(cukrov) a na anaeróbnom prahu už nevyužíva tukový metabolizmus.

Zároveň díky Kompava Metflex za vyskúšanie

undefined

Ak máte záujem o takéto komplexné vyšetrenie, mrknite na Metflex Kompava centrum. Prípadne, ak ste účastníkmi našej Fitclan letnej výzvy, v rámci výhry pre prvú trojku máme pripravené presne takéto merania. A  možno aj pre našich premium členov tiež ešte niečo nevymyslíme ;)

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Coach Vilo

Coach Vilo

V skratke: - 16 rokov v hre so železom - 14 súťaží - 8 rokov osobné trénerstvo - IIFYM / IF / Flexible dieting /High energy flux - Fitclan & 365 Gym coach/speaker - JUDr., PhD.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk