Diabetes, alebo aj cukrovka, je celosvetovo závažným zdravotným, sociálnym aj ekonomickým problémom. Existuje množstvo rizikových faktorov, akými sú nevhodná strava, málo pohybu, atď., menej sa však už hovorí o prediabete – predstupni cukrovky. To je škoda, keďže prediabetes je zvrátiteľný, a pri správnom manažmente vieš prechodu do cukrovky úplne predísť!
First things first. Čo je inzulín?
Inzulín je jedným zo základných menovateľov diabetu. Ide o hormón produkovaný bunkami pankreasu, ktorého hlavnou funkciou je sprostredkovanie vstupu glukózy z krvi do buniek. Z toho teda logicky vyplýva, že ak je inzulínu málo alebo naň tkanivá nereagujú, zvyšuje sa hladina glukózy v krvi, čo je hlavným diagnostickým kritériom diabetu.
Najprv niečo o diabete, prvý & druhý typ
Pre pochopenie prediabetu je dôležité aspoň pár vetami jednoducho definovať diabetes. Diabetes mellitus – ľudovo známy ako cukrovka je vážne metabolické ochorenie charakterizované zvýšenou hladinou glukózy v krvi (glykémie). DM 1. typu vzniká na autoimunitnom podklade, čo znamená, že telo tvorí protilátky proti svojim vlastným bunkám pankreasu, ktorý za normálnych okolností produkuje inzulín. Inzulín teda pri prvom type úplne chýba a výsledkom je zvýšenie hladiny glukózy v krvi.
Pri druhom type, ktorý nás zaujíma pri téme prediabetu najviac, je patogenéza inde. Neznižuje sa pri ňom tvorba inzulínu, ale citlivosť periférnych tkanív na inzulín. Zjednodušene, tkanivá a bunky stratili schopnosť reagovať na inzulín v dôsledku čoho sa hromadí glukóza v krvi. Inzulínová rezistencia tkanív vzniká v dôsledku zvýšeného kalorického príjmu bohatého hlavne na živočíšne tuky a bielkoviny v kombinácii s telesnou neaktivitou a „lenivým“ životným štýlom. Samozrejme, svoj podiel má aj genetická predispozícia.
Diabetes v číslach
✔ 2 typy
Poznáme diabetes mellitus (DM) typu 1 a DM typu 2. Prediabetes sa prejavuje hlavne pred nástupom druhého typu, ktorý zároveň tvorí viac ako 90 % prípadov celosvetovo.
✔ 422 miliónov prípadov
Celosvetová prevalencia diabetu za rok 2022 bola alarmujúco vysoká.
✔ 1,5 milióna úmrtí
Diabetes spôsobuje celosvetovo obrovské množstvo úmrtí. Toto je číslo úmrtí, ktoré sa dajú priamo pripísať diabetu
✔ 355-tisíc
Toľko pacientov sa na Slovensku lieči na diabetes
✔ 1 na 4
Odhaduje sa, že na Slovensku na každých 4 diagnostikovaných diabetikov pripadá jeden nediagnostikovaný, vo svete sú čísla nediagnostikovaných ešte vyššie.
Prediabetes
Už z názvu si zrejme vieš odvodiť, že ide o niečo, čo predchádza cukrovke (pre-diabetes). Prediabetes teda znamená, že tvoja glykémia je vyššia ako by mala byť, nie však ešte taká, aby sa dalo hovoriť o diabete. WHO stanovila kritéria prediabetu ako hraničnú glykémia nalačno medzi 5,6 – 6,9 mmol/l. Porušená glukózová tolerancia sa hodnotí pomocou orálneho glukózového tolerančného testu (oGTT) a o prediabete svedčí glykémia 7,8 – 11 mmol/l po dvoch hodinách od vypitia glukózového „koktejlu“. U ľudí, ktorým boli namerané tieto hodnoty hrozí zvýšené riziko, že u nich v najbližších rokoch vznikne diabetes so závažnými komplikáciami.
Diabetes je v dnešnej spoločnosti najmä medzi laikami považovaný za niečo normálne, každý predsa osobne pozná, alebo v rodine má niekoho, kto je cukrovkár. Tvárime sa, že byť obézny a každý deň musieť brať lieky, alebo v horšom prípade si pichať inzulín je úplne v pohode, ale to už je problém mentálneho nastavenia. Cukrovka sama o sebe nezabíja, ale jej komplikácie áno. Ide hlavne o poškodenie obličiek, ciev, nervov, očí, ktoré spôsobujú drvivú väčšinu úmrtí na diabetes.
Rovnako ako cukrovka, aj prediabetes je spojený so zvýšeným rizikom kardiovaskulárneho rizika - aterosklerózy, chronického srdcového zlyhávania, alebo aj infarktu myokardu. Už pri mierne zvýšenej hladine glukózy, ktorá trvá dlhú dobu sa cievy výrazne poškodzujú. Keď sa teda ocitneme v štádiu pred vznikom diabetu a máme plne v našich rukách, akým smerom sa budeme ďalej uberať, malo by byť rozhodnutie pre zdravie samozrejmosťou – bohužiaľ pri pohľade na štatistiky je jasné, že väčšina ľudí sa chcene či nechcene do diabetu dostane. Preto je dôležité vedieť a hlavne šíriť ďalej medzi našich blízkych relevantné informácie čo nám hrozí, a ako tomu vieme predísť!
Sekundárna prevencia
Sekundárna prevencia v zmysle screeningu sa odporúča u obéznych ľudí a u osôb starších ako 45 rokov s frekvenciou každé dva roky (v rámci preventívnych prehliadok). Prediabetes bohužiaľ nemá špecifické symptómy a tak je návšteva doktora často jedinou cestou akou určiť tento stav. Glykémia sa zisťuje v základnom vyšetrení z odberu krvi a pri zvýšenej hladine obzvlášť opakovane je načase zaradiť do svojho života opatrenia. Tu je ich stručný prehľad uznávaný WHO aj Svetovou asociáciou diabetikov:
1. Zdravá strava
Pri prediabete sa ako pri všetkých ochoreniach odporúča dodržiavanie racionálneho stravovania s dôrazom na príjem zeleniny a ovocia. Je vhodné znížiť príjem živočíšnych tukov a jedál bohatých na tuky a kalórie a vymeniť ich za jedlá bohaté na vlákninu. Redukcia hmotnosti je tiež výrazným protektívnym faktorom.
2. Fyzická aktivita
Určite ťa neprekvapí, že pravidelný pohyb a s ním spojená redukcia hmotnosti tiež pomáhajú. Fyzická aktivita zlepšuje citlivosť tkanív na inzulín a zefektívňuje jeho využívanie. Odporúča sa minimum 150 minút ľahkého cvičenia, alebo 75 minút intenzívneho tréningu týždenne.
3. Redukcia hmotnosti
Redukcia hmotnosti pri nadváhe o 5 – 7% výrazne znižuje riziko vzniku diabetu 2. typu. Ideálne je redukciu dosiahnuť zdravým spôsobom kombináciou zdravej stravy a fyzickej aktivity.
4. Stopka fajčeniu
Fajčenie zhoršuje využívanie inzulínu, takže ak fajčíš a prestaneš, signifikantne tak zlepšíš svoj stav.
5. Lieky (ak sú indikované)
Prediabetes ide často ruka v ruke s vysokými hladinami LDL a nízkymi hladinami HDL cholesterolu. Ak je teda indikovaná medikácia na zlepšenie stavu, je dôležité lieky poctivo užívať.
Prediabetes je v podstate šťastie v nešťastí. Ide o stav, nie o ochorenie ale ide zároveň aj o akúsi druhú šancu. V tomto štádiu vieš pomocou opatrení svoj stav zlepšiť a zvrátiť a to je vzhľadom na prognózu plne rozvinutého diabetu win-win situácia.
Zdroje:
GAZDÍKOVÁ K. Prediabetes. Solen. 2017
Prediabetes - Your chance to prevent type 2 diabetes. Centers for Disease Control and Prevention. https://www.cdc.gov/diabetes/basics/prediabetes.html. Accessed Oct. 18, 2021. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prediabetes/symptoms-causes/syc-20355278 Hostalek U. Global epidemiology of prediabetes - present and future perspectives. Clin Diabetes Endocrinol. 2019 May