Vieme, že dlhodobo nízka energetická dostupnosť (LEA) je problém. Ale čo tak jeden deň, keď zješ menej ako zvyčajne alebo ideš extrémne makať? Môže aj 24 hodín v deficite ovplyvniť tvoje výkony, regeneráciu, či spaľovanie tukov? Presne na túto otázku sa pozrela čerstvá štúdia. A ver mi, stojí za rozbor – najmä ak niekedy vedome (alebo nevedome) odcvičíš veľa a zješ málo. Alebo ak ťa zaujíma rozdiel medzi LEA spôsobeným nedojedením vs. pretrénovaním.
🧠 Čo je to nízka energetická dostupnosť a prečo by ťa to malo zaujímať?
Low energy availability znamená, že tvoje telo nemá dosť energie na všetky dôležité funkcie, lebo si príliš veľa spálil alebo príliš málo zjedol. Je to častý jav v športe, najmä v príprave, pri diéte alebo počas objemového tréningu bez adekvátneho príjmu. Rozlišujeme adaptabilnú LEA – krátkodobá, z ktorej sa telo dokáže rýchlo zotaviť, a probematickú LEA – dlhodobá, vedie k zníženému výkonu, hormonálnym problémom, poruchám cyklu, REDs syndrómu a ďalším komplikáciám.
Energetická dostupnosť je téma, o ktorej sa veľa nehovorí, aj keď ide o jednu z najdôležitejších vecí v osvete zdravie. Nielen toho ženského. A preto k nej máme samostatný veľký článok. Mrkni naň! Ale ak si si myslel, že jeden deň „nízkej energie“ nič nespraví, čítaj ďalej.
Čo presne skúmali?
Štúdia (1) testovala 20 vytrvalostných atlétov (10 žien a 10 mužov) v piatich rôznych podmienkach:
1. LEA spôsobené obmedzením jedla
2. LEA spôsobené zvýšeným tréningovým výdajom
3. Vysoká energetická dostupnosť (HEA) bez cvičenia
4. HEA s cvičením
5. Extra vysoká energetická dostupnosť (GEA)
Každá podmienka trvala 3 dni. Jeden deň mali zvyčajny’tréning + “normálny” režim, druhý deň bola energetická manipulácia a tretí deň sa testovalo. Konkrétne oxidácia tukov, sila, výbušnosť, kognitívna výkonnosť, reakcia glukózy a inzulínu po jedle a tiež vnímaná svalovica a regenerácia.