Nie každý reaguje rovnako na rovnaký tréningový program. Ale prečo?

Nie každý reaguje rovnako na rovnaký tréningový program. Ale prečo?

Simon Kopunec15.06.2022

Ak nesúhlasíš s tým tvrdením z nadpisu, smola. Je pravdivé. Hovoria nám to nielen staršie dáta, ale presne toto sa píše aj v najnovšom výskume. Žiaľ, môžeme do tréningu dávať 100 %, ale genetika nepustí a niekto proste reaguje na identický tréningové plán lepšie ako iný.

Kto bol skúmaný a ako

26-roční trénovaní chlapi, ktorých bolo 20 a mali 8 týždňový tréningový program. Tak nejak vyzeral výskum. Pred aj po programe sa zozbierali svalové biopsie od každého jedného, aby sa zmerali zmeny vo veľkosti svalových vlákien. Merali sa aj zmeny počtu myonukleov (jadrá svalového vlákna) a expresia génov či zmeny v satelitných bunkách. Inými slovami, akési interné biologické faktory, ktoré podnecujú rast svalov. A prečo sa to meralo? No, pomôže to pochopiť, či niektorí chlapi môžu byť na základe svojich biologických parametrov viac náchylní na budovanie svalov, resp. opačne.

Čo je zaujímavé, tak nerozdelili chlapov do dvoch skupín, ako je zvykom v štúdiách, ale nechali ich vykonávať rôzne tréningové režimy (konkrétne to boli nohy a každá noha robila čosi iné). Tým sa vylúčia vplyvy génov, výživy, regenerácie, spánku a iných faktoroch, ktoré môžu takisto ovplyvniť výsledky, resp. reakciu na tréning.

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

  • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
  • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
  • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
  • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
  • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
  • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
  • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
  • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
  • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk