Ak nesúhlasíš s tým tvrdením z nadpisu, smola. Je pravdivé. Hovoria nám to nielen staršie dáta, ale presne toto sa píše aj v najnovšom výskume. Žiaľ, môžeme do tréningu dávať 100 %, ale genetika nepustí a niekto proste reaguje na identický tréningové plán lepšie ako iný.
Kto bol skúmaný a ako
26-roční trénovaní chlapi, ktorých bolo 20 a mali 8 týždňový tréningový program. Tak nejak vyzeral výskum. Pred aj po programe sa zozbierali svalové biopsie od každého jedného, aby sa zmerali zmeny vo veľkosti svalových vlákien. Merali sa aj zmeny počtu myonukleov (jadrá svalového vlákna) a expresia génov či zmeny v satelitných bunkách. Inými slovami, akési interné biologické faktory, ktoré podnecujú rast svalov. A prečo sa to meralo? No, pomôže to pochopiť, či niektorí chlapi môžu byť na základe svojich biologických parametrov viac náchylní na budovanie svalov, resp. opačne.
Čo je zaujímavé, tak nerozdelili chlapov do dvoch skupín, ako je zvykom v štúdiách, ale nechali ich vykonávať rôzne tréningové režimy (konkrétne to boli nohy a každá noha robila čosi iné). Tým sa vylúčia vplyvy génov, výživy, regenerácie, spánku a iných faktoroch, ktoré môžu takisto ovplyvniť výsledky, resp. reakciu na tréning.