Má ju jedna z desiatich žien a diagnóza trvá 7-10 rokov. Čo je endometrióza a dá sa jej zbaviť?

Má ju jedna z desiatich žien a diagnóza trvá 7-10 rokov. Čo je endometrióza a dá sa jej zbaviť?

Simon Kopunec15.03.2024

Kŕčovitá až paralyzujúca bolesť počas menštruácie, chronické kŕče v podbrušku aj mimo menštruácie, dlhá a silná menštruácia. Bolesť pri sexe alebo dokonca pri vyprázdňovaní, ktorá sa spravidla zhoršuje počas menštruácie. Nechýba ani nadúvanie, plynatosť a črevné kŕče. Skúšala si vylúčiť rôzne potraviny - mliečne bielkoviny, laktózu, lepok, ale bez efektu. 2 dni je ti dobre, 4 dni nie. 3 dni máš problémy, 1 deň nie. Kolotoč, z ktorého nie a nie vystúpiť. Gynekologické vyšetrenie je v poriadku, krvné testy tiež a ani kolonoskopia nepreukázala žiadne abnormality.

A dalo by sa pokračovať. V každom prípade, takými príznakmi sa prejavuje endometrióza. Endometrióza je zápalové ochorenie, pri ktorom výstelka maternice rastie mimo maternicu, najčastejšie v malej panve a brušnej dutine. Môže však rásť takmer kdekoľvek v tele a môže byť nájdená aj v pľúcach alebo obličkách. Môže byť zákerná v tom, že sa neprejavuje bolesťou, napriek tomu je jednou z najčastejších príčin neplodnosti. Väčšina žien však pociťuje vyššie uvedené bolesti. Diagnostika nie je jednoduchá, aj preto jej odhalenie trvá roky.

Endometrióza sa často delí podľa typu a lokalizácie lézií na peritoneálnu endometriózu, hlbokú infiltrujúcu endometriózu, na ovariálnu a adenomyózu. Definície sú rôzne, tento výskum hovorí, že je to ochorenie charakterizované prítomnosťou endometriu podobného epitelu a/alebo strómy mimo endometria a myometria, zvyčajne s pridruženým zápalovým procesom. Odhaduje sa, že endometriózu má od 2 % do 10 % žien v rámci celkovej ženskej populácie a až do 50 % u neplodných žien.

undefined

Príznaky

Niektoré z bežných príznakov, ktoré môžu ľudia s endometriózou pociťovať, sú: bolestivá menštruácia (dysmenorea), bolesť počas alebo po sexe (dyspareúnia), bolesť pri močení (dyzúria) alebo vyprázdňovaní (dyschézia), nezvyčajne silná menštruácia alebo krvácanie medzi menštruáciami, neplodnosť, únava, hnačka, zápcha, nadúvanie alebo nevoľnosť, najmä počas menštruácie.

Je možné, že ženy s endometriózou pociťujú všetky, niektoré alebo žiadne z týchto príznakov. Niektoré ženy s endometriózou môžu pociťovať atypické príznaky, ako je bolesť chrbta, bolesť na hrudníku, bolesť nôh, krvácanie z konečníka alebo reflux kyseliny, čo môže súvisieť so zápalom alebo s umiestnením lézií (ložísk).

Diagnostika

Endometrióza má široké spektrum príznakov a musí ju diagnostikovať lekár. Zlatým štandardom diagnostiky je laparoskopia (minimálne invazívna operácia), hoci sa skúmajú nechirurgické diagnostické nástroje. V takomto prípade sa do brušnej dutiny sa zavedie malá kamera a ďalšie nástroje na prípadné odstránenie ložísk. Ide o krátky a nekomplikovaný zákrok, po ktorom ti zostanú 3-4 malé jazvičky. Výhodou je 100 % potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy a rýchle zotavenie s minimálnymi obmedzeniami.

Pokiaľ ide o zobrazovacie metódy, najpozitívnejšie výsledky vykazuje magnetická rezonancia, hoci je potrebných viac štúdií, aby mohla nahradiť chirurgickú diagnostiku. Dokáže ukázať napríklad ložiská na črevách alebo ložiská adenomyózy. Nedokáže však odhaliť malé ložiská alebo zrasty, ktoré sú významnou príčinou chronickej bolesti v podbrušku. Okrem toho je táto metóda veľmi drahá a čakacia doba je veľmi dlhá.

Transvaginálny expertný ultrazvuk môže byť užitočný najmä pri detekcii typických tzv. čokoládových cýst alebo veľkých ložísk, avšak nemusí odhaliť malé ložiská na pobrušnici, črevách atď. aj pri endometrióze zasahujúcej konečník a esovité črevo. CT vyšetrenie môže byť doplnkovým vyšetrením, najmä ak endometrióza zasahuje do močového mechúra. Neodhalí však dobre ložiská na orgánoch malej panvy. Podobne sa môže použiť kolonoskopia, ktorá je vhodná len na odhalenie ložísk prerastajúcich cez stenu čreva. Na diagnostiku by sa v budúcnosti mohli použiť aj krvné markery, hoci vhodný marker sa zatiaľ nenašiel. Uvažovalo sa o autoprotilátkach proti endometriu, interleukíne 6 (IL-6) a rakovinovom antigéne 125 (CA 125), ktoré však nie sú dostatočne presné na to, aby nahradili súčasný diagnostický štandard.

Každá z uvedených diagnostík má svoje výhody a nevýhody, avšak z opisu je zrejmé, že jediná, ktorá je stopercentná, hoci najmenej príjemná, je diagnostická laparoskopia. Je ti už jasnejšie, prečo som na začiatku napísal, že jej odhalenie trvá roky?

Keď sa pozrieme na iné výskumy, máme tu nejaké dodatočné odporúčania. Lekári by nemali používať meranie biomarkerov v endometriálnom tkanive, krvi, menštruačných alebo maternicových tekutinách na diagnostiku endometriózy. Lekárom sa odporúča, aby pri diagnostike endometriózy používali zobrazovacie metódy (ultrazvuk (USG) alebo MRI), ale musia si uvedomiť, že negatívny nález nevylučuje endometriózu, najmä povrchové ochorenie peritonea.

U pacientok s negatívnymi výsledkami zobrazovacích vyšetrení alebo v prípade, že empirická liečba bola neúspešná alebo nevhodná, odporúča sa , aby lekári zvážili možnosť ponúknuť už vyššie spomenutú laparoskopiu na diagnostiku a liečbu podozrenia na endometriózu. Ďalej sa odporúča, aby sa laparoskopická identifikácia endometriotických lézií potvrdila histológiou, hoci negatívna histológia ochorenie úplne nevylučuje.

undefined

Liečba a (ne)plodnosť

Opäť budem vychádzať výskumu, kde máme niekoľko odporúčaní:

#1 Odporúča sa predpísať ženám kombinovanú hormonálnu antikoncepciu (perorálnu, vaginálny krúžok alebo transdermálnu) na zníženie dyspareunie, dysmenorey (to je bolesť pred menštruačným krvácaním) a nemenštruačných bolestí súvisiacich s endometriózou.

#2 Ženám trpiacim dysmenoreou spojenou s endometriózou možno ponúknuť kontinuálne užívanie kombinovanej hormonálnej antikoncepcie.

#3 Odporúča sa predpisovať ženám progestagény na zníženie bolesti spojenej s endometriózou.

#4 Odporúča sa predpísať ženám vnútromaternicový systém uvoľňujúci levonorgestrel (LNG-IUS) alebo subdermálny implantát uvoľňujúci etonogestrel na zníženie bolesti spojenej s endometriózou.

#5 U neplodných žien s endometriózou by lekári nemali predpisovať liečbu potláčajúcu činnosť vaječníkov s cieľom zlepšiť plodnosť.

#6 Ženám, ktoré sa snažia otehotnieť, by sa nemala predpisovať pooperačná hormonálna supresia s jediným cieľom zvýšiť mieru tehotenstva v budúcnosti.

undefined

Operačná laparoskopia by mohla byť ponúknutá ako možnosť liečby neplodnosti spojenej s endometriózou v revidovanom štádiu I/II endometriózy Americkej spoločnosti pre reprodukčnú medicínu (rASRM), pretože zlepšuje mieru pokračujúceho tehotenstva. Lekári môžu zvážiť operačnú laparoskopiu na liečbu neplodnosti spojenej s endometriómom, pretože môže zvýšiť šancu na prirodzené otehotnenie, hoci neexistujú žiadne údaje z porovnávacích štúdií. 

V tomto prehľade, ktorý pokryl 14 RCT výskumov a cez 1500 žien sa ukázalo, že existujú dôkazy strednej kvality o tom, že laparoskopická operácia zvyšuje počet životaschopných vnútromaternicových tehotenstiev potvrdených ultrazvukom v porovnaní s diagnostickou laparoskopiou. Podobné výsledky vidíme v sieťovej meta-analýze z roku 2020, kde bolo cez 2200 žien s endometriózou. Ukázalo sa, že že v porovnaní s placebom vedie samotná chirurgická laparoskopia alebo samotný agonista GnRH k vyššej pravdepodobnosti otehotnenia. GnRH sú umelo pripravené látky, ktoré majú podobný účinok ako prirodzene sa vyskytujúci GnRH (gonadotropíny uvolňující hormón produkovaný a vylučovaný špecializovanými nervovými bunkami - cez rôzne procesy stimulujú produkciu FSH a LH, no a tie sa uvoľňujú do krvného obehu a pôsobia na vaječníky).

Pri otázke plodnosti je rozhodujúca možnosť, kvalita a predĺženie prvej operácie. Milani a Cesana et al. hodnotili reprodukčnú prognózu počas prvých troch rokov po konzervatívnej operácii. V retrospektívnej štúdii skúmali 140 pacientok operovaných pre endometriózu (s histologickým potvrdením). Bez iných faktorov neplodnosti bola miera tehotenstva v skupine predtým neplodných pacientok 53 %: 48 spontánnych tehotenstiev a 10 tehotenstiev s umelým oplodnením. Sledované boli aj pacientky, ktoré sa pred operáciou o tehotenstvo nesnažili, a 71 % z nich otehotnelo. V skupine 31 žien si len tri vyžadovali umelé oplodnenie. 

undefined

Fyzická aktivita & endometrióza

V tomto systematickom prehľade, ktorý sa zaoberal endometriózou a fyzickou aktivitou máme 6 štúdií. Nebudem zdržiavať, výsledky mali pozitívnu konotáciu. Jedna štúdia vyhodnotila, že ženy, ktoré cvičia aspoň 2 hodiny do týždňa, majú nižšie riziko vzniku endometriózy. Ďalšia štúdia dopĺňa, že 2 až 4 hodiny cvičenia týždenne znižuje šancu na endometriózu o 65 %. Tretia v poradí hovorí, že časté a vysoko-intenzívne cvičenie počas dvoch rokov znižuje riziko endometriózy o 76 %. Štvrtá ukazuje, že aeróbne cvičenie má protektívne účinky u žien s už potvrdenou endometriózou. Predposledný výskum ukazuje, že vyhýbanie sa namáhavému cvičeniu počas menštruácie je preventívnym faktorom endometriózy. A posledný výskum? Užívanie liekov proti bolesti je menej účinné u žien s endometriózou, ktoré pravidelne denne športujú.

Strava

Tu je tých dát skutočne málo a potrebovali by sme viac výskumov na nejaké odporúčania. V každom prípade, ak by sme sa mali pozrieť na stravu, na základe systematického prehľadu a meta-analýzy observačných štúdií možno konštatovať, že optimálny príjem mliečnych výrobkov, ako aj znížená konzumácia červeného mäsa a saturovaných či trans-mastné tukov môžu byť spojené so zníženým rizikom endometriózy. Za zmienku stojí aj zistenie, že endometrióza sa zdá byť spojená so zvýšenou prítomnosťou proteobaktérií, Enterobacteriaceae, Streptococcus spp. a Escherichia coli na rôznych miestach mikrobiómu. 

Bohužiaľ, strava pri endometrióze je skôr založená na skúsenostiach. V Holandsku sa "vyvinula" diéta, kedy sa vylučuje niekoľko skupín potravín vrátane lepku a mliečnych výrobkov. Dôkazy o účinnosti tejto diéty sú obmedzené a neodporúčajú sa, aby diétológovia & odborníci do niečoho takého šli ako do riešenia. A ako vidíš, mliečne výrobky sú skôr pozitívnym prínosom, než negatívom, v štúdii pred tým. Takže stará známa prax. Skúšať niečo obmeniť, zistiť, ako reaguješ.

Možné otázky

Na záver tohto článku si môžeme prejsť pár otázok, ktoré ti možno napadnú:

Je endometrióza formou rakoviny?

Nie. Ložiská endometriózy nie sú rakovinou a endometrióza je nezhubné ochorenie. Je spojená so zvýšeným rizikom rakoviny vaječníkov, ale u väčšiny ľudí s endometriózou sa rakovina vaječníkov nevyvinie.

Aké sú rizikové faktory pre vznik endometriózy?

Nuž, niekedy je to proste "smola" spojená s genetikou. Môžeš cvičiť, zdravo sa stravovať a skončíš ako jedna z desiatich žien. 

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu spôsobiť vznik endometriózy a je potrebné sa na ne pozerať komplexne. Medzi rizikové faktory patria: genetická predispozícia (odhaduje sa, že je až 70 % pravdepodobnosť vzniku endometriózy u dcéry ženy, ktorá trpí endometriózou), skorý nástup menštruácie, krátky menštruačný cyklus, nízke BMI, neforemná panenská blana a abnormality maternice. Aj ženy, ktoré nikdy nerodili, majú vyššie riziko vzniku endometriózy. Zistila sa aj súvislosť medzi konzumáciou alkoholu a fajčením, hoci to nemusí byť nevyhnutne príčinou. Ako jednu z najdôležitejších, ale zanedbávaných príčin musíme spomenúť stres, samozrejme, najmä chronický stres, zvyčajne spojený s rôznymi dlhodobými traumami, poruchami príjmu potravy, nepretržitou záťažou, v dôsledku čoho sa zvyšuje hladina kortizolu a produkcia estrogénu na úkor progesterónu. Dôležitým faktom je, že nevyvážený pomer hladín estrogénu a progesterónu (tzv. estrogénová dominancia) - to je pre endometriózu úplne typické.

Hoci neexistujú priame dôkazy o prospešnosti prevencie endometriózy v budúcnosti, ženám možno odporučiť, aby sa zamerali na zdravý životný štýl a stravu so zníženým príjmom alkoholu a pravidelnou fyzickou aktivitou. Odporúčame taktiež naučiť sa zvládať stres a starať sa o svoje duševné zdravie. To však nie je 100 % záruka toho, že endometriózu nemôžeš mať, ale je to maximum, čo pre seba môžeš urobiť v rámci prevencie.

V ďalšom článku (už je online) sa pozrieme na problematiku endometriózy v súvislosti s doplnkami výživy.

Ďalšie použité referencie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8951218/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6480968/

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk