Detoxikačné čaje na chudnutie a iný detox, alebo nový trend pre zaslepených ľudí

Detoxikačné čaje na chudnutie a iný detox, alebo nový trend pre zaslepených ľudí

Simon Kopunec14.01.2018

Čo je to za retardovaný trend? Pýtam sa sám seba, prehliadajúc jedného dňa Instagram. Ženy akosi podľahli novému prúdu - detoxikačným čajom na chudnutie. V dnešnom článku si povieme nielen o tomto zázraku odpade, ale aj o detoxe ako takom. Rôzne detox doplnky výživy, čaje, kávový klistýr, ušné sviece a mnoho iného. Rôzne spôsoby, ktoré sľubujú jedno - detoxikované telo, lepšie zdravie či stratu tuku. Detoxikačné protokoly, knihy a spôsoby pre 'nové ja' ti ponúkajú odborníci šarlatáni ako populárny Dr. Oz a ďalší. Nový trend detoxu sa na nás jednoducho valí ako lavína. Lavína lží.

V prvom rade si treba uvedomiť, že naše telo je vybavené extréme pokročilým systémom na vylučovanie toxínov. Súčasťou tohto systému sú obličky a ich celková 'konštrukcia' je jednoducho geniálna. Základná funkčná jednotka obličiek je nefrón a oblička takýchto nefrónov obsahuje milióny. Nefrón má dve hlavné časti: teliesko obličiek a obličkové trubičky. Nastáva tu filtrovanie krvi cez jemné 'sitko', zabraňovanie maličkých proteínov prechádzajúcich do obličkového kanálika, postarajú sa o červené krvinky, krvné doštičky, albumín, minerály, vodu, glukózu, aminokyseliny a jednoducho majú komplexný rad funkcií. Naše obličky filtrujú objem krvi zhruba 70-krát za deň. Dôvod, prečo nemusíme vylúčiť liter moču za minútu je, že objem moču sa znižuje o 99 % v dôsledku reabsorpcii vody v renálnych tubuloch. Výnimkou môže byť chelatačná liečba, ktorá ponúka licencovaných lekárov pre skutočné diagnostikované otravy ťažkými kovmi. Ďalej napríklad toxické proteíny, ktoré musia byť do tela dodané injekčne, alebo inak priamo zavedené do systému. Na uhryznutie jedovatým hadom alebo bakteriálne infekcie si snáď nekúpiš detoxikačný čaj, či?

Detox je legitímny lekársky termín, ktorý je však v dnešnej dobe premenený na marketingovú stratégiu. To, čo vidíš propagované ako 'detox', je len využitá lekárska terminológia, prevedená do vnímania vedeckej legitimity k absolútne zbytočným produktom alebo službám. Teraz si uvedieme zoznam lekárskej literatúry, obohatený o klinické štúdie, spájajúce sa s detox doplnkami výživy ako prospešnými.

'POČET NÁJDENÝCH VÝSLEDKOV: 0'

Nielen vedci, chemici či rôzni relevantní ľudia z oblasti fitness zastávajú názor, že detoxikačné prípravky sú len vyhodenými peniazmi. Rick Miller z British Dietetic Association tvrdí: 'Detoxikácia je nezmysel. Úplný klam. Odstránenie odpadu a toxínov je kontinuálny proces, ktorý robí naše telo dokonale.'

Toxicita je v podstate niečo, čo je do istej miery jedovaté, záležiac na dávke. Väčšina toxínov v tele je tak malá, že jednoducho nie sú toxické, ba dokonca škodlivé. Naopak, prakticky každá chemikália, vrátane vody, je toxická (alebo smrtiaca v určite dávke). Merať sa dá podľa tzv. LD50, teda hodnoty smrteľnej dávky. Viac o toxicite v novom videu Layne Nortona.

Niektorí by sa mohli hádať, že keď už nič iné, rôzne detoxikačné prostriedky na očistu pečene by mohli pomôcť aspoň v tom, nech naša pečeň lepšie a účinnejšie odstraňuje toxíny. Zlá správa, žiadna presvedčivá štúdia, potvrdzujúca túto hypotézu, neexistuje. Výnimkou môže byť napríklad pestrec mariánsky (milk thistle), ktorý má možnosť podporiť zdravie pečene na základe niekoľkých štúdií. Nanešťastie, dokonca aj u neho je naopak mnoho štúdií, ktorých záver je, že ani pestrec mariánsky nemá žiadne benefity.

Dokonca, lekári na Georgetown Univerzite vo Washingtone D.C v roku 2011 prišli s komplexnou revíziu lekárskej literatúry a nenašli absolútne žiadnu vedeckú podporu ani detoxikácie hrubého čreva. Navyše tvrdia, že rôznymi podpornými detox prostriedkami môžeme akurát tak odplaviť prospešné baktérie pri trávení a môžeme v niektorých prípadoch stratiť generovanie správnych pohybov čriev, čiže narušiť peristaltiku.

Poďme však späť k detoxikačnými čajom na chudnutie. Jediné, čo tieto čaje detoxikujú a čo po nich stráca hmotnosť, je peňaženka. Smutné na tom je, že tento trend pohltil aj Slovákov, teda vlastne Slovenky.

Detox Skinny Herbs Pack na 28 dní za baťovských 45,99 €. Tiny Tea Detox na 14 dní za 27,99 €. Bez gluténu! Ak by ste nechceli chudnúť cez deň, ale cez noc, nezabudli na vás. Je tu čaj Nudey - Bedtime Detox za 15,99 €. No nekúp to, že? Ďalšia slzy-roniacia skutočnosť je, že o čajoch začali písať aj blogerky! A keďže v dnešnej dobe je mať blog pomerne podobný trend ako piť skinnyme čaj, sú všade! Určite si spomínate na obrovskú pandémiu - Čiernu smrť, ktorá zahubila vyše 75 miliónov ľudí. V 21. storočí síce detox produkty pravdepodobne nikoho nezabijú, no určite stačí, ak bude mať 75 miliónov ľudí vymytú hlavu z podobných hlúpostí. Odbočím. Nedávno som čistou náhodou (naozaj, hľadal som len obrázky k článku), narazil na blog slovenskej slečny, ktorá venovala čajíkom dlhý príspevok, skoro ako diplomová práca, opisujúc tie najzáhadnejšie výhody. Na tom by nebolo nič zlé, vlastne bolo, no potom som zbadal komentár pod článkom, ktorý ma odpálil ako raketu.

Nanešťastie, tieto čaje majú predsa len jedno seriózne, kvalitné využitie. Je však potrebné nasledovať túto radu. Ak máš náhodou jedno z balení niektorého čaju doma, vyskúšaj toto. Čajík si uvar a cez cedítko priprav, ako zvyčajne. Následne do horúceho nápoja namoč ruku. Aj obidve. A možno neuškodí poliatie hlavy. Buď si uvedomíš, že tieto spoločnosti, ktoré robia marketing pomocou social famous ľudí a oblbujú všetkých ostatných, netreba vlastnoručne dotovať alebo horúca tekutina na hlave umožní zapáliť mozgové bunky a dospieť k rovnakému záveru. Ak som niektorého pravidelného spotrebiteľa týchto čajov, dotkol, ospravedlňujem sa. Alebo aj nie.

Samozrejme nič proti čajom ako takým (tým sypaným), dokonca nič proti ľudom, ktorí si detox čaje kupujú, pretože im jednoducho chutia a 45 € za čaj na 28 dní im príde racionálne a ani nič proti tým, čo milujú placebo. Predsa len, to vie byť niekedy dosť silné a efektívne!

Obrázok nemá s článkom nič spoločné, no potreboval som si napraviť chuť

Opäť sa teda dostávame k tomu, že nie každý aspekt života môžeme ovplyvniť. Najlepšie bude obmedziť fajčenie, časté pitie alkoholu, zbytočné lieky, pridať na pohybe, pravidelných tréningoch, pestrej a zdravej strave, ovocí, zelenine a nechať obličky, pečeň, pľúca a potné žľazy robiť svoju prácu. A samozrejme neplniť peňaženky spoločnostiam, ktorým ide len o zisk.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk