Detox: Ľudia naozaj potrebujú detoxikáciu, hlavne pre ich mozog, keďže veria hlúpostiam a obetavo padajú šarlatánom do pasce

Detox: Ľudia naozaj potrebujú detoxikáciu, hlavne pre ich mozog, keďže veria hlúpostiam a obetavo padajú šarlatánom do pasce

Simon Kopunec17.01.2018

Chceš zhodiť pár kíl? Detox. Chceš sa zbaviť toxínov v tele? Detox. Chceš byť konečne zdravý a fit? Detox. Chceš si nájsť priateľku a byť milionár? Detox. Slovo, ktoré opantalo tisíce ľudí. Existujú detoxikačné tabletky, diéty, špeciálne oleje na odstránenie toxínov z tela, revolučné prípravky na očistu, náplaste... je toho naozaj veľa. Ak sa už teraz smeješ a hovoríš si, že: „Ufff, o chvíľu vymyslia aj nejaké detoxikačné oblečenie“, tak si úplne pozadu, pretože aj také existuje.

Čo to vlastne ten detox je a ako funguje? 

Predstav si, že niečo zješ. Vypiješ. Požiješ lieky. To je jedno, či je to zdravé, nezdravé, brokolicové alebo čokoládové. Látky absorbované zo žalúdka sa skrz jednu z najvýznamnejších žíl v našom tele - vrátnicu - dostávajú do pečene. Biochemické procesy následe umožnia, že rôzne bunky požerú mikroorganizmy a iné škodlivé látky. Enzýmy v bunkách pečene potom vďaka ďalším procesom vylučujú nežiaduce látky. A kde ich vylúčia? Do ladvín. Áno, ďalší šikovníček v našom tele, ktorý nepotrebuje špeciálny detoxikačný čaj za 49,99€ (v zľave!) na to, aby si odviedol svoju prácu poctivo. Odpadové látky sa následne vylučujú v moči. Inak povedané, naše telo sa detoxikuje samé. Máme predsa obličky, pečeň, pľúca alebo potné žľazy, ktoré si robia svoju prácu.

Keď už som spomenul tie detoxikačné čaje, o nich sme si písali samostatný článok už dávnejšie, takže táto téma je uzavretá. Ešte si nečítal? Klikni sem.

Ale čo detoxikačné diéty?

V tejto analýze skúmali všetky štúdie týkajúce sa 'detoxikačných diét' a zistili to, čo by mali zistiť všetci, ktorí to s detoxom mysleli vážne. Podľa analýzy neexistujú žiadne dôkazy o tom, že detoxikácia a rôzne detoxikačné diéty podnecujú elimináciu nejakých toxických procesov. „Kamoška mi ale hovorila, že schudla nejaké to kilečko na jej detox diéte. Klamala?“ Nie, nemusela klamať. Totiž mnohé z detoxikačných programov zahŕňajúcich či už špeciálne nápoje na detoxikovanie alebo špecifické diéty, ľudí ponoria do kalorického deficitu. A čo to znamená? Chudnú. „A to je super, nie?“ Nuž, ani tak nie. Prvotné kilogramy budú v podobe glykogénu a vody a pokiaľ človek rozhodne obetovať dlhší čas na špeciálnej detox diétke, tak to je vlastne obyčajná hladovka, ktorá v mnohých prípadoch podporuje fyzické a mentálne problémy. Samozrejme z krátkodobého hľadiska pri tých 3-dňových diétach pravdepodobne žiadne vážne problémy nenastanú, ale kto mi vysvetlí, aký zmysel má hladovať napríklad 3 dni, mať deficit vitamínov, minerálov a takisto bielkovín?

Jednoducho, strata hmotnosti sa nerovná strate tuku. To sme si tiež vysvetľovali v našom článku o váhach a o tom, ako mnohé ženy podľahnú tomu jednému číslu. Každý gram uložených sacharidov udržiava dodatočné 3 gramy vody. Je teda jednoduché dať dole pár kíl, ale akonáhle 'revolučná' detox diéta skončí, človek sa vráti na klasické stravovanie, kde nebude hladovať a kilá sú nazad. Dočasná strata hmotnosti je ale to, prečo si mnohí povedia, že detox funguje a zbavujú sa toxínov, chudnú. Navyše, veľa ľudí, ktorí spadnú do tejto detoxikačnej pasce pravdepodobne papajú dosť zle a nevyvážene. Detoxikačná rýchlo-diéta im nakáže orientovať sa hlavne na zeleninu a ovocie a konzumovať oveľa, oveľa menej kalórií. Paradoxne teda robia niečo dobré - orientujú sa na viac mikroživín v jedálničku a pravdepodobne jedia viac kvalitne. Ale čo tak sa namiesto hlúpeho krátkodobého detoxu stravovať zdravo a vyvážene, aby sme si vytvorili návyky, ktoré vieme udržať na dennej báze v dlhodobom horizonte? Nie, nie a ešte raz nie. Detoxikačné diéty nefungujú a nepotrebujeme na to ani vedu, pretože v tomto prípade stačí poznať základy o výžive a mať štipku logického myslenia.

Toxíny sem, toxíny tam

Nie je na škodu povenovať sa aj tzv. toxicite ako takej. V podstate všetko je škodlivé, ale v nadmernom množstve. Áno, aj obyčajná voda ťa môže zabiť (ak jej vypiješ nadmerné množstvo za krátky čas). A čo taký draslík, ktorý nájdeme v banánoch alebo rôznych vitamínových a “športových” nápojoch? Štiepi sa hodiny a je bezpečný, navyše zdraviu prospešný. Ale 1g drasíka nalačno už zase nie a môže mať nepriaznivé účinky na naše zdravie. Alkohol je na tom podobne. Jeden pohár vína pri večeri dokážeme vypiť bez toho, aby sme skončili s výplachom žalúdka. Alkohol je síce toxický, ale v malých množstvách ho telo dokáže metabolizovať. Ak by sme tých pohárov vína vypili 20, to už by bol iný scenár. A čínska kapusta? Zdravá vec obsahujúca glukozinoláty a tie majú potenciál spôsobovať problémy so štítnou žľazou. Telo však dokáže glukozinoláty metabolizovať a my si tak môžeme užívať vitamíny a iné výhody zo zeleniny. Skúsme však zjesť tejto kapusty denne príliš veľké množstvo a skončíme pravdepodobne s hypotyreózou, teda zníženou funkciou štítnej žľazy, takže čínska kapusta by bola pre nás toxická.

Viac príkladov asi netreba uvádzať. Jednoducho väčšina vecí je pri istej dávke toxická a nemôžeme s tým nič narobiť. Našťastie sa naše telo dokáže 'detoxikovať' samé. V skratke, niečo považovať za toxické je vždy vytrhnuté z kontextu a obalené vo vetách, ktoré ľuďom bez informácií a zdravého rozumu naháňajú strach. Dôležitá je dávka a aj keď by bola nejaká látka naozaj pre telo nepriaznivá, žiadna očista a detoxikácia nepomôže. Špeciálne šťavy a tabletky tobôž nie. Akútna toxicita vyžaduje okamžitú lekársku pomoc (predávkovanie drogami, poštípanie jedovatým hadom...), zatiaľ čo v rámci chronickej toxicity je potrebná kvalitná výživa pre telo, nie Rumburakov čarovný plášť ani Teatox, či chutnučká pekne hnusná šťavička. Na to je tu spomínaná pečeň, obličky, pľúca a ďalšie orgány, ktoré škodlivým látkam a odpadovým produktom dávajú zbohom.

Detoxikačné prípravky

Pri spomínaných komerčných produktoch zostaneme, lebo treba spomenúť rok 2009. Vtedy sa totiž zisťovalo, či niektorý z náhodných 15 'detoxikačných' prípravkov rôznych firiem naozaj funguje a či daní výrobcovia dokážu nejakým spôsobom dodať dôkaz o funkčnosti. Závery sú samozrejme smiešne. Nevedeli ani definovať slovo detox a nevedeli, aké toxíny vlastne z tela majú ich revolučné prípravky odstraňovať. Na smiech, rovnako ako všetky 'fit' dievčence, ktoré za pár desiatok eur tento produkt vystavia hrdo na svojom Instagram profile. Nie, neprešli detoxikačné diéty a neprejdú ani detoxikačné prípravky.

A niečo iné?

Sauna? Sauna je super, ale tie kvapky stekajúce po čele nie sú žiadne škodliviny a ani tuk. Za zmienku stojí aj hydrocolon alebo honosnejší názov - črevná sprcha. Má ťa zbaviť parazitov v čreve, toxínov a ďalších vecí. Avšak, na baktérie v čreve nemusíme hľadieť ako na niečo nechutné, čo treba dostať z tela preč. Mnohé sú prospešné a vytvárajú systém známy ako mikrobióm. Takže opäť. Ak si chceš prepláchnuť útroby zadočku za 40 € v rámci jednej návštevy, nech sa páči. To je ale všetko, čo od toho očakávať, takže netreba byť naivný a skočiť na reči, ktoré predajcovia hrdo hlásajú.

Prečo sa niektorí po detoxe cítia skvelo? Klamú. To je prvá možnosť. Pretože detoxikácia je jednoducho cool, tak budem hovoriť, ako skvelo sa cítim. Druhá možnosť je tá, že o strave toho pravdepodobne moc nevedia, a pri detoxikácii konečne nekonzumujú hlúposti, a tak sa cítia o niečo lepšie. Pýtam sa však znova, nebolo by efektívnejšie jesť kvalitne a s rozumom stále a cítiť sa lepšie roky? Tretia možnosť je placebo, pretože ide o efektívnu zbraň, vďaka ktorej ľudia dokážu často aj nemožné.

Ak sa chceš zaoberať detoxikáciou, zaoberaj sa základmi. Jedz dostatočné, no nie premrštené množstvo kalórií, denne konzumuj aspoň 2 druhy ovocia a zeleniny, cvič, pi veľa vody, v priemere sprav aspoň 10-tisíc krokov za deň, 80-90 % jedál si vyberaj kvalitných, nutrične hodnotných a čo najmenej spracovávaných, maj dostatok denného svetla, uži si aspoň 7-8 hodín spánku, minimalizuj stres a čítaj Fitclan. Pretože aj my sa snažíme 'detoxikovať' fitness priemysel od všetkých tých nezmyslov, mýtov, poloprávd a zapredaných tvárí. Ako sme už raz napísali - detox je legitímny lekársky termín, ktorý je však v dnešnej dobe premenený na marketingovú stratégiu.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk