Ako zistiť percento telesného tuku?

Ako zistiť percento telesného tuku?

Simon Kopunec12.01.2018

Keď sa povie tuk, väčšine naskočí husia koža. Dnes sa však nebudeme baviť o tuku ako makroživine, ale o telesnom tuku, ktorý by chceli mať pravdepodobne všetci muži na jednocifernej hodnote. Ale vieme, že povestný pekáč buchiet na chudom chlapcovi je niečo ako veľké prsia na tučnej žene. Jednoducho sa to nepočíta! Aktuálny trend vyrysovaných postáv po vzore men's physique súťažiacich stále rastie a väčšina mužov chce mať atletickú, vyrysovanú postavu, ale zároveň chcú byť silní, s dostatočným podielom svalovej hmoty. Poďme si teda povedať viac o telesnom tuku a jeho meraní.

Čo je meranie percenta telesného tuku? Jednoducho povedané, miera telesného tuku v percentách je posúdenie, aké percento vášho tela sa skladá z tuku. Ostatné percentá sú orgány, voda, svaly, atď.

Aké sú metódy merania percenta telesného tuku? Existuje pomerne málo metód merania telesného tuku

Najčastejšie metódy sú nasledovné:

Meranie kožných rias (Skin Pinch):
Alebo tiež kaliper. Síce kaliper kúpiš za prijateľnú sumu, neviem, či to má význam. Jednak potrebuješ prax a ďalšia vec, musel by si si tuk odmerať XY-krát a spraviť nejaký priemer. Jednoducho strata času a k reálnemu výsledku sa nedopracuješ.

Bioelektrická impedančná analýza (Handheld / Scale deviced):
Metóda určenia % tuku pomocou ručných analyzátorov a váh. Prístroje merajú odpor tela. Presnosť je skôr relatívna, kedy by som dbal skôr na konzistentnosť meraní a následné porovnanie “pred a po”, nie aktuálny výsledok merania.

Dual energia X-Ray absorpciometria (DEXA Scan):
Pravdepodobne jeden z najlepších testov. Zahŕňa úplný röntgen vášho tela a hodnoty sú použité na určenie zloženia tela.

BMI (Body Mass Index):
Meranie, ktoré…. ehm, stojí za prd. Je to číslo, získané na základe výšky a váhy človeka. Prečo je takéto meranie zbytočné? Jednoducho tučný človek môže mať rovnaké BMI ako vyrysovaný aktívny cvičenec.

Tlaková skúška (Underwater Density Test):
Testovanie je založené na stanovení hustoty určením váhy tela na suchu, váhy tela pod vodou po úplnom vydýchnutí a hustoty vody. Celkom relevantný test, ale opäť je potrebných najskôr niekoľko pokusov. Niektorí majú väčšie problémy s úplným vydýchnutím, iní menšie, kostná hustota sa tiež líši u jednotlivcov atď. V každom prípade ide o jednu z tých kvalitnejších metód.

Potrebujeme poznať naše percento telesného tuku?

Technicky, nie. Naozaj to potrebné nie je. Zatiaľ, čo naše percento telesného tuku môže poskytnúť nahliadnutie do nášho zdravotného stavu, jednoducho vedieť presné číslo, nie je niečo, čo by nás malo priveľmi zaujímať. Ale ako druh zábavy, motivácie alebo poznania drsnej reality, prečo nie?!

MUŽI + ŽENY A ICH PERCENTO TELESNÉHO TUKU

Alebo iná ukážka

Vyzerajú všetci rovnako pri rovnakom percente telesného tuku? Nie! Absolútne nie. Percento telesného tuku nie je indikátor vášho množstva čistej svalovej hmoty. Množstvo svalov robí obrovský rozdiel pri postavách. Pozrite sa na obrázok nižšie. Dvaja muži, s približne 10 % telesného tuku. Vyzerajú rovnako? Rozhodne nie. Mimochodom, tehličky u mužov sú viditeľné už niekde na spodnej hranici 10 %. Uvedomte si - ide o to, že zhruba 15 % telesného tuku vyzerá jednoducho inak aj u žien. Tehličky sú viditeľné už niekde na spodnej hranici 18 %.

Existujú aj ďalšie faktory, ktoré sa dajú vziať do úvahy, pri pohľade na zloženie tela. Jedným z hlavných faktorov sú sacharidy a manipulácia s vodou. Superkompenzácia a podobné techniky, ktoré využívajú niektorí súťažní kulturisti dokážu na krátky čas robiť zázraky, alebo naopak, postavu vedia aj zhoršiť.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk