Zrodila sa prvá štúdia skúmajúca vplyv vysokého množstva bielkovín na obličky a zdravie u trénovaných ľudí, ktorá trvala až 1 rok!

Zrodila sa prvá štúdia skúmajúca vplyv vysokého množstva bielkovín na obličky a zdravie u trénovaných ľudí, ktorá trvala až 1 rok!

Simon Kopunec17.01.2018

O bielkovinách sme si písali, veď ako by to bez nich bolo, že? Takisto už dávnejšie sme sa bavili o vplyve vyššieho množstva bielkovín na obličky a závery nájdeš zase v tomto článku. To sme tu však ešte nemali výskum trvajúci až 1 rok a k tomu subjekty tvorili poriadne trénovaní chlapi. Čo nám táto kvalitná štúdia, na ktorú sa čakalo už nejaký ten piatok, prezradila?

Priemerný vek mužov bol 26 rokov, výška 178cm a cvičili v priemere už necelých 9 rokov. Na 'normálnej' strave, teda s nižším, resp. dostatočným príjmom bielkovín boli po dobu pol roka a následne naskočili na vyšší príjem bielkovín, ktorý činil ~2.51–3.32 g/kg. Takto sa stravovali ďalšieho pol roka.

S výsledkom vás nebudeme dlhšie napínať. Nezistili sa žiadne škodlivé účinky vyššieho množstva bielkovín ani v rámci krvných lipidov, pečene či funkcii obličiek. Navyše, aj napriek celkovému zvýšenému množstvu prijatých kalórií pri zvýšenom množstve bielkovín nezaznamenali subjekty nárast tukovej hmoty. Osobne si myslím, že je škoda počtu subjektov, ktorý bol na čísle 14, ale o to relevantnejšia vzorka to bola. Pozitívom je, že okrem zaznamenávania stravy sa riešil aj tréning a skupinky mali v podstate totožný celkový objem tréningu.

V tejto tabuľke vidíš kompozíciu postavy a objem tréningu.

Tu zase príjem kalórií, sacharidov, bielkovín a tukov. Ako bonus cholesterol, sodík, cukry a vláknina, kde si môžete všimnúť jej optimálny, respektíve nezanedbaný príjem.

V nasledujúcich 2 tabuľkách vidíte merania krvných tukov, kde sa nezaznamenali žiadne za zmienku stojace rozdiely medzi skupinami, či už išlo o cholesterol (HDL = dobrý, LDL = zlý) alebo triacylglyceroly. V ďalšej je zase komplexný metabolický panel v rámci ktorého sa opäť nezaznamenali žiadne významné rozdiely, či už išlo o proteín krvnej plazmy albumín, alebo alanín-aminotransferázu či ďalšie merania.

Ak sa povedia bielkoviny, niektorým napadne ako prvé mäso, iným zase Jose Antonio. To je práve človek, ktorý sa im venuje v značnej miere a jeho prínos pre relevantný fitness priemysel je veľký. Je to on, kto 'šéfoval' i tejto štúdii a konečne dokážeme povedať, že vyšší príjem bielkovín nemá negatívny dopad na naše zdravie.

ZDIEĽAŤ

Tagy

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk