Telové zábaly na chudnutie a detoxikáciu (body wraps) sú trendom tohto roka. Má metóda, ktorá z teba spraví smiešnu múmiu, zmysel?

Telové zábaly na chudnutie a detoxikáciu (body wraps) sú trendom tohto roka. Má metóda, ktorá z teba spraví smiešnu múmiu, zmysel?

Simon Kopunec24.05.2018

Lavína! Presne tak sa šíria po sociálnych sieťach telové zábaly (preklad po anglicky: body wraps) na chudnutie a detox. Trend roka 2018 nahrádza pomaly zomierajúce detoxikačné čaje na chudnutie či zoštíhľujúce korzety. Očividne tieto vymoženosti dievčatám nepomohli (niekto sa čuduje?), pretože tento rok sa ženy skoro až bijú o telové zábaly ako dôchodcovia o maslo a vajcia, keď sme zaznamenali výrazné zdražovanie. Ak náhodou nevieš, čo to vlastne je (neverím, veď je to všade), uveďme si zopár oficiálnych, verejne dostupných viet.

„Postava sa vďaka Body Wraps SPORT viditeľne vyrysuje a zvýrazní sa svalová hmota.“ ••• „Pomocou metódy zábalov sa zbavíte vášho problému rýchlo, bezbolestne a bez námahy.“ ••• „Body Wraps Detox je telový zábal, ktorý napomáha detoxikácii organizmu.“ ••• „Body Wraps BELLY je set, který obsahuje vše co je potřeba, aby jste měli krásně vytvarovaný pás a aby se Vám rychleji spaloval tuk v oblasti břicha. Jsou zaměřeny na spalování tuků a tvarování pasu.“ ••• „Body Wraps Slim podporuje spaľovanie tukov. Metódy Slim sú pre tých, čo chcú schudnúť rýchlo a trvalo.“ ••• „Látky obsažené v naší směsi urychlují metabolické procesy v těle a tím tělo lépe pálí tuk.“

Ako si si všimol, je viac typov telových zábalov. Čím viac, tým väčšie zacielenie naivných ľudí. Rozumiem. V konečnom dôsledku ale všetky typy ponúkajú to isté - vraj schudneš tuk, budeš detoxikovaný a rozbehne sa ti metabolizmus. Bonusom je vraj odstránenie celulitídy. Rôzne typy telových zábalov majú samozrejme aj iný postup procedúry. Niekde ťa len natrú magickým krémom a potom zabandážujú, pri inej najprv musíš vypiť detoxikačný čaj a potom budeš 15 minút cvičiť a 40 minút ležať. Nesmie chýbať meranie/fotenie pred a po, či garancia úbytku centimetrov na tele. No a mumifikačný proces sa môže začať.

V tomto momente už každý kvalitný nutričný terapeut a lekár pení, pretože už teraz to smrdí bullshitom. O nebezpečenstve tejto metódy sa dnes taktiež porozprávame. Ale nebuďme pesimisti, veď to prišlo na Slovensko až z ďalekej Floridy a v Amerike je všetko pokrokové, tak to musí fungovať. Navyše, mnohé celebrity to propagujú, takže to znamená záruku kvality! Avšak, telové zábaly sú trendom roka 2018 na Slovensku. V zahraničí známe It Works! wrapy pomaly vymierajú a iné telové zábaly tam majú plné zuby takisto dlhé roky. Lenže my sme národ pokrokový, tak sa to k nám dostalo až teraz. No nič. Už prejdime k niekoľkým dôležitým faktom.

#1 Detoxikácia týmto spôsobom je hlúposť

Dlhoroční fanúšikovia Fitclanu a vedy už tento fakt vedia. Kto ešte nie, môže sa pozrieť na dávku informácií a štúdií v článku o detoxikácii. Máme obličky, pečeň, pľúca alebo potné žľazy, ktoré si robia svoju prácu a ani detoxikačný čaj, tabletky, mastičky či dokonca telové zábaly ti nepomôžu v detoxe tela. Nájdeš presne 0 výsledkov, ktoré by podporovali to, že nejaký z týchto spôsobov telu pomáha s detoxikáciou. Keďže o detoxe téme máme 2 články (tu a tu), asi sa netreba viac rozpisovať. Vždy, keď vidíš, že nejaký produkt dokáže detoxikovať tvoje telo, vytiahni vlajku s veľkým tučným B ako bullshit na nej.

#2 Hmotnosť nerovná sa tuk

Vďaka telovým zábalom schudneš. Toto nepopierame. Lenže bežný človek nevie, čo znamená slovo schudnúť. Nižšia hmotnosť ani menej centimetrov na ženských partiách neznamenajú, že si schudla tuk. Ako je to možné? Pretože hmotnosť ≠ tuk. Toto je často ignorovaná vec aj pri nízko-sacharidových diétach, kedy sa občas v štúdii vyskytnú výsledky, že jedinci na tomto štýle stravovania zhodili väčšiu hmotnosť (teraz všetci low-carb fanatici oslavujú), no keď sa pozrieme na výsledky bližšie, vidíme, že strata tuku bola rovnaká ako u vysoko-sacharidových skupín s kontrolovaným príjmom kalórií a bielkovín a tá hmotnosť navyše bola len voda (teraz všetci low-carb fanatici smútia). Keďže sacharidy hrajú významnú rolu pri zadržiavaní vody/glykogénu, je jasné, že hmotnosť bude o čosi nižšia, no tuk (to, čo nás skutočne zaujíma) je znížený rovnako. Fluktuácia vody je ignorovaná záležitosť, ktorá však zohráva veľmi významnú úlohu v úbytkoch centimetrov či hmotnosti.

A takto fungujú aj telové zábaly. Schudneš centimetre, vodu, no akonáhle sa napiješ, naješ a začneš normálne fungovať, po pár dňoch máš všetko naspäť. Alebo si myslíš, že v podmienkach telových zábalov ti zakazujú sprchovať sa 24-hodín po procedúre len tak? A čo myslíš, prečo máš procedúry opakovať niekoľkokrát? Aby si žila vo falošných podmienkach niekoľko dní v rade. Aby sme to zhrnuli - budeš rovnako tučná, no dehydrovaná.

Nech sme objektívni, tak povieme, že pri niektorých typoch telových wrapov musíš aj 15-30 minút cvičiť (zväčša bicyklovanie). V tom prípade je tu strata tuku možná. Ak pasívny človek začne denne vykonávať 30 minútovú aktivitu, zvýši tak svoj kalorický výdaj a v konečnom dôsledku môže strácať tuk. Ale je nutné za 30 minútové cvičenie zaplatiť brutálne peniaze a vyzerať pri tom ako idiot? A teraz skús popremýšľať nad týmto. Ak máš doma ťažko chorého psa a dáš mu účinný liek zabalený do šunky, lebo by ho inak nezjedol, čo tomu psíkovi pomôže s liečbou? Ten účinný liek alebo koliesko šunky? Takže čo ti môže pomôcť, obalenie tela v bandážach alebo cvičenie? Nebuď naivná a keď chceš schudnúť tuk, cvič a sleduj si kalorický príjem.

#3 Marketing, celebrity, blogerky, influecerky, instagram…

Využívanie známych osobností v reklamných kampaniach nie je žiadny marketingový trhák. Je to bežná praktika, vďaka ktorej si ľudia kúpia obyčajné bavlnené biele tričko za 499 €, lebo ho mal Kanye West, alebo si za 58 € zaplatíš jednu procedúru telových zábalov. Za odporúčanú týždennú kúru zase 269 €. Oh, tie ceny sme v článku ešte nespomenuli a až teraz zízaš s otvorenou pusou? Nuž, áno, ceny sú uvedené na webe a naozaj to nie je preklep. 269 € za to, že niekto zostane rovnako tučný, no s nižšou hmotnosťou, ktorá sa čoskoro vráti a s menej centimetrami, ktoré sa vrátia tiež, je celkom slušný deal, že? Mimochodom, sauna stojí okolo 6 eur :)

Keď do TV relácie Teleráno, ktoré sledujú mamičky a tisíce ďalších ľudí pozvú Evu z Farmy (“celebrita”), ktorá ospevuje detox a telový zábal, čo myslíš, že sa stane? Keď niektoré mienkotvorné ženské magazíny, ktorých redakcia má vedomosti o fitness na bode mrazu, opisujú telové zábaly ako revolúciu z Floridy, čo myslíš, že sa stane? Keď instagramové hviezdičky s viac než 100-tisícovou fanbase robia reklamu výrobku, čo myslíš, že sa stane? Keď blogerky robia recenzie na body wra…. Ok, stačí. Všetci vieme, že tieto scenáre len podporujú využívanie idiotských služieb a predaje idiotských produktov. Peniaze vládnu svetom a chrbtová kosť je vtedy neznámy pojem. A niekedy to nie je iba o peniazoch, ale o IQ, kedy si niektorí myslia presne to, čo sa píše na oficiálnych stránkach a uverili by aj tomu, že Zem je plochá.

Nedávno som jednej nemenovanej slovenskej blogerke, ktorá recenzovala telové zábaly, napísal pod fotku, kde bola ako múmia a usmievala sa, komentár: “asi musia dobre platiť”. Následnou odpoveďou na jej obranný koment, že to chcela len skúsiť, som reagoval, že je naozaj vtipné a smutné zároveň, ako sa človek nechá vyfotiť ako múmia pred reklamným bannerom “zoštíhľujúce a detoxikačné zábaly”, propaguje niečo, čo je bullshit a necháva zo seba robiť ovcu, aby daná spoločnosť mohla použiť fotky influencerov pri reklame. Moje komentáre zrazu zbierali lajky a celý príspevok bol do pár hodín vymazaný aj s fotkami. Prečo? Predsa len sa niektorí hanbia a uvedomujú si, čo na sociálnych sieťach stvárajú?

Snaha jednej zástupkyne telových zábalov o krízovú komunikáciu nastala pod našimi príspevkami na Instagrame, kedy rovnakou odpoveďou (očividne teda vopred pripravená, keďže aj po 2 týždňoch bola reakcia identická) neuspela. Od desiatok ľudí i nás dostala niekoľko komentárov, aby radšej ešte viac tými vyjadreniami nezhadzovala svoj biznis. Dvakrát sme dokonca žiadali o “klinické štúdie”, ktoré tak veľmi skloňovali. No hádajte čo. Do dnešného dňa sme ich nedostali. Ale znie to tak dobre - klinické štúdie - tak aspoň tento výraz niektorých oblbne a nepotrebuje ani publikovaný výskum vidieť.

Je ťažké odmietnuť spoluprácu, rozumieme. Veď v oficiálnych propagačných materiáloch je informácia o zisku pre spolupracujúcu firmu v podobe 45 € z jedného body wrapu. Pri aktuálnom trende je to vidina rýchleho zárobku pre mnohých. Veď 'nachytať' 5 ľudí nie je problém a mať vo vačku vyše 200 € je fajn. Dokonca sú k dispozícii aj školenia, kde ti v teoretickej časti kecajú o detoxikácii a strečingu a v tej praktickej ťa učia robiť z ľúdí múmie. Obávame sa, že z wraps movementu sa stáva už akási sekta, na ktorú sú hrdí asi len starí Egypťania.

Ak ti však nestačili riadky vyššie, môžeme sa pozrieť na ďalšie veci. „Je to pseudovedecká hlúposť“. Tak sa vyjadril Dr.Herbert z výskumného centra veteránov, ktorý je aj členom organizácie snažiacej sa odhaľovať falošné zdravotné tvrdenia. Tak, ako každý relevantný človek v odbore spomenul, že strata hmotnosti vďaka telovým zábalom je dočasná, pretože ide o stratu vody. Dermatológ Dr. Joel Schlessinger sa o telových zábaloch tiež vyjadril: „Neexistujú žiadne dáta, ktoré by hovorili, že zábaly pomáhajú s celulitídou“. Dr. Elizabeth Tanzi spomína, že: „Nikdy neexistovali žiadne vedecké dôkazy o tom, že zábaly vytiahnu z tela toxíny“.

Riskuješ?

Niektorí lekári spomínajú, že sú nebezpečné, pretože môže nastať hypovolemický šok, ktorý vzniká z nízkeho objemu krvi zapríčinenému dehydratáciou. Menšia strata sa zväčša nijak neprejaví, väčšia predstavuje vážny, život ohrozujúci stav a vysoký objem môže znamenať smrť. Rovnako tak prehliadané následky môžu byť po čase smrteľné. Kompresia tkanív, spomalenie prietoku krvi do tkaniva cez kapiláry, zmeny v cirkulácii telesnej tekutiny... naozaj ti to je ukradnuté a stojí ti wrap za tie stratené centimetre, ktoré aj tak získaš naspäť, keďže nejde o tukovú hmotu? Pravidelná dehydratácia (pozdravujeme stálych zákazníkov) môže viesť k infekcii močových ciest, rozhádzaniu elektrolytov, čo môže vplývať na nedobrovoľné svalové kontrakcie a niekedy i k strate vedomia. Pri stúpajúcej popularite je možno len otázka času, kedy túto 'revolučnú' technológiu vyskúša niekto, kto niečo stratí a nebudú to zrovna centimetre.

Na jednej strane rozumieme, že každý musí z niečoho žiť, ale uchmatnúť biznis plán z Ameriky a ťahať z ľudí obrovské peniaze za niečo, čo nemá efekt na chudnutie (tuku) je smutné. Ľudia sa balia do fólií, mastia si boky mastičkami, nechajú zo seba robiť magorov a múmie, jedia detoxikačné tabletky a všetko toto smelo podporujú médiá. Kde je zdravý životný štýl? My vidíme len demenciu obalenú peniazmi.

ZDIEĽAŤ

Nemáš Premium účet?Predplať si členstvo už teraz a okamžite získaš prístup k premium obsahu a ku všetkým výhodám.

Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk