Body image zahŕňa individuálne vnímanie telesnej veľkosti a tvaru, myšlienky, pocity a postoje spojené s týmto vnímaním. Emócie a presvedčenia, ktoré sa viažu k nášmu body image, môžu viesť k rôznym činnostiam, interakciám a správaniu s cieľom zlepšiť úroveň pohodlia a pocit vlastného ja.
Rozsah, v akom negatívne vnímanie a postoje vedú k nezdravému správaniu, do veľkej miery závisí od toho, či máme racionálne alebo iracionálne presvedčenia. Iracionálne presvedčenia sú charakterizované ako nelogické, rigidné a dogmatické. Naopak, racionálne presvedčenia podporujú preferencie, flexibilitu a akceptáciu.
Racionálne vs. Iracionálne presvedčenia
Poďme si to rozobrať. Chystáš sa na večierok a pozrieš sa na seba do zrkadla:
🟢 Scenár A: Nie si spokojný s tým, ako tvoje telo vyzerá v oblečení, ale pomyslíš si: "Som vďačný za všetko, čo pre mňa moje telo dokáže urobiť, a idem si užiť večer s priateľmi a rodinou, ktorí ma majú radi takého, aký som." a ideš na večierok. V tomto príklade si na negatívne vnímanie reagoval pozitívnym postojom a nasledovalo zdravé správanie. Ide o aplikáciu racionálnych presvedčení.
🔵 Scenár B: Nie si spokojní s tým, ako tvoje telo vyzerá v oblečení, a tak stráviš hodinu skúšaním všetkého ostatného v šatníku. Hovoríš si, že vyzeráš hrozne, priatelia si budú myslieť, že vyzeráš hrozne, a neznesieš myšlienku, že by si mal vyjsť z domu. Zrušíš svoje plány. V tomto príklade viedlo negatívne vnímanie k množstvu negatívnych postojov a emócií a nasledoval vzorec nezdravého správania. Ide o uplatnenie iracionálnych presvedčení.
Iracionálne presvedčenia sú často základom nezdravých emócií a správania. Psychológovia identifikovali a definovali nasledujúce základné iracionálne presvedčenia:
- Náročnosť: presvedčenie, že veci bezpodmienečne musia alebo by mali byť určitým spôsobom.
- Hrozné a katastrofálne: keď sa niečo pokazí, je to hrozné a strašné.
- Frustračná neznášanlivosť: presvedčenie, že keď sa veci nedaria podľa predstáv, je to neznesiteľné
- Sebapodceňovanie: presvedčenie, že neúspechy alebo prehrešky sa rovnajú nedostatočnej sebaúcte.
Ak sa zameriame konkrétne na body image, je logické, že pozitívne alebo negatívne vnímanie a emócie môžu viesť k zdravému alebo nezdravému správaniu pri cvičení. Toto však nebolo oficiálne skúmané. Ale to sa mení. Autori sa snažili preskúmať štruktúru latentného profilu iracionálnych presvedčení a nepružnosti body image a zistiť, do akej miery tieto profily súvisia so závislosťou od cvičenia a duševným zdravím. Zamerali sa na rôzne škály, či už ohľadne iracionálnych presvedčení, telesnú dysmorfiu, “potrebu” cvičiť, množstvo času stráveného cvičením namiesto spoločenských aktivít, rozsah, v akom človek pokračuje v cvičení napriek zraneniam, škálu depresie, úzkosti, a tak ďalej...