Ako môže pohľad na postavu samého seba ovplyvňovať cvičenie a duševné zdravie

Ako môže pohľad na postavu samého seba ovplyvňovať cvičenie a duševné zdravie

Simon Kopunec21.11.2023

Body image zahŕňa individuálne vnímanie telesnej veľkosti a tvaru, myšlienky, pocity a postoje spojené s týmto vnímaním. Emócie a presvedčenia, ktoré sa viažu k nášmu body image, môžu viesť k rôznym činnostiam, interakciám a správaniu s cieľom zlepšiť úroveň pohodlia a pocit vlastného ja.

Rozsah, v akom negatívne vnímanie a postoje vedú k nezdravému správaniu, do veľkej miery závisí od toho, či máme racionálne alebo iracionálne presvedčenia. Iracionálne presvedčenia sú charakterizované ako nelogické, rigidné a dogmatické. Naopak, racionálne presvedčenia podporujú preferencie, flexibilitu a akceptáciu.

Racionálne vs. Iracionálne presvedčenia

Poďme si to rozobrať. Chystáš sa na večierok a pozrieš sa na seba do zrkadla:

🟢 Scenár A: Nie si spokojný s tým, ako tvoje telo vyzerá v oblečení, ale pomyslíš si: "Som vďačný za všetko, čo pre mňa moje telo dokáže urobiť, a idem si užiť večer s priateľmi a rodinou, ktorí ma majú radi takého, aký som." a ideš na večierok. V tomto príklade si na negatívne vnímanie reagoval pozitívnym postojom a nasledovalo zdravé správanie. Ide o aplikáciu racionálnych presvedčení.

🔵 Scenár B: Nie si spokojní s tým, ako tvoje telo vyzerá v oblečení, a tak stráviš hodinu skúšaním všetkého ostatného v šatníku. Hovoríš si, že vyzeráš hrozne, priatelia si budú myslieť, že vyzeráš hrozne, a neznesieš myšlienku, že by si mal vyjsť z domu. Zrušíš svoje plány. V tomto príklade viedlo negatívne vnímanie k množstvu negatívnych postojov a emócií a nasledoval vzorec nezdravého správania. Ide o uplatnenie iracionálnych presvedčení.

undefined

Iracionálne presvedčenia sú často základom nezdravých emócií a správania. Psychológovia identifikovali a definovali nasledujúce základné iracionálne presvedčenia:

 • Náročnosť: presvedčenie, že veci bezpodmienečne musia alebo by mali byť určitým spôsobom.
 • Hrozné a katastrofálne: keď sa niečo pokazí, je to hrozné a strašné.
 • Frustračná neznášanlivosť: presvedčenie, že keď sa veci nedaria podľa predstáv, je to neznesiteľné
 • Sebapodceňovanie: presvedčenie, že neúspechy alebo prehrešky sa rovnajú nedostatočnej sebaúcte.

Ak sa zameriame konkrétne na body image, je logické, že pozitívne alebo negatívne vnímanie a emócie môžu viesť k zdravému alebo nezdravému správaniu pri cvičení. Toto však nebolo oficiálne skúmané. Ale to sa mení. Autori sa snažili preskúmať štruktúru latentného profilu iracionálnych presvedčení a nepružnosti body image a zistiť, do akej miery tieto profily súvisia so závislosťou od cvičenia a duševným zdravím. Zamerali sa na rôzne škály, či už ohľadne iracionálnych presvedčení, telesnú dysmorfiu, “potrebu” cvičiť, množstvo času stráveného cvičením namiesto spoločenských aktivít, rozsah, v akom človek pokračuje v cvičení napriek zraneniam, škálu depresie, úzkosti, a tak ďalej...

Pre prístup k Premium obsahu je nutné sa prihlásiť

Čo je Fitclan Premium?

Možnosť, ako podporíš Fitclan tím a našu dlhoročnú prácu, no zároveň získaš skvelé výhody členstva, ktoré je len za 3.99 €/mesiac (97 Kč). Pri ročnom predplatnom máš 2 mesiace zadarmo. Neviažeš sa a členstvo môžeš kedykoľvek zrušiť.

Aké budeš mať výhody?

 • Odomkneš si prístup k 350+ Premium článkom
 • Získaš Fitclan Progress dokument na zaznamenávanie progresu, s grafmi, štatistikami a prepojením s MyFitnessPalom
 • Dáme ti výživovú a tréningovú pyramídu (príručku) v hodnote 30 € úplne zadarmo
 • Budeš mať výraznú zľavu (až do 40 %) na semináre/webináre, možnosť kúpiť lístok v predpredaji a všetko sa dozvieš ako prvý
 • Zľavy na všetko z Fitclan Shopu
 • Zľava na celý košík na aktin.sk & aktin.cz
 • Zľava 30 % na Fitclan DOMA (3-mesačný tréningový plán na základe našich videí, tabuliek a tréningov)
 • Otázky a odpovede + poradenstvo pri doplnkoch výživy zdarma
 • Zľavy na permanentky do vybraných posilňovní na Slovensku a v Česku

ZDIEĽAŤ
Simon Kopunec

Simon Kopunec

Kedysi som trávil dni (niekedy aj noci) na serveroch Call of Duty. Dnes je to posilka a evidence-based svet výživy/zdravia. Založil som Fitclan a s celým tímom sa ti snažíme pomôcť na ceste za lepším, zdravším a úspešnejším ja. Samozrejme bez mýtov, bullshitu, a tak, aby si si užíval(a) celý ten proces.

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Dostávajte všetky novinky od fitclan.sk