V poslednej dobe sa všade hovorí o testosterónovej substitučnej liečbe (TRT). Kedysi to boli „anti-aging“ kliniky pre bohatších na pobreží, dnes máš online aj kamenné centrá, kde ti naordinujú hormóny lekári. Vznikla nová kategória „len TRT“. Presne medzi naturálnymi cvičencami a tými, ktorí majú v chladničke viac ampuliek, ako ja proteínových ready to drink nápojov. A to ich tam mám dosť. V online bitkách máme samozrejme 2 tábory. Jedni podceňujú riziká, druhí celé TRT zveličujú.
Prečo vôbec TRT?
U dospelého muža klesá testosterón s vekom. Niekto to ani nevníma, iný dostane hneď návaly únavy, nízku náladu, zlú koncentráciu, znížené libido či problémy so spánkom. Ak máš hladinu pod ~300 ng/dl a cítiš zlé príznaky, je možné, že ti TRT pomôže. Cieľom nie je stať sa Arnoldom Schwarzeneggerom, ale dostať hladinu tam, kde ti telo i myseľ fungujú normálne.
A keď si si už rozklikol testosterónový článok, určite by ťa mohol zaujímať aj náš starší článok o testosteróne, pre lepšie pochopenie súvislostí. Nájdeš ho tu.
Ešte pred tým, než začneš riešiť nejaké TRT a googliť si všetko možné i nemožné, je viac ako ideálne spraviť zmeny, ktoré dokážeš ovplyvniť ty sám. Áno, aj naturálne sa dá zapracovať na hladinách testosterónu a napísal som ti ako. Kde? V tomto našom článku.
Čo ukazuje nová štúdia (2025)
Vvzali dáta od 4 495 ľudí (2 330 mužov, 2 165 žien) z NHANES 2011–2014. Vyradili tých, čo mali hormónové lieky, chýbali im dáta či mali neúplnú anamnézu. Merali testosterón (séra) – pre transformáciu použili log₂, svalovú hmotu – ALM (lean mass končatín) z DXA, upravenú o BMI, ďalej silový výkon – najsilnejšia hodnota z oboch rúk na dynamometri, kategórie „nízka svalová hmota“ a „nízka sila“. Pomocou vážených regresií a modelov zisťovali vzťahy medzi testosterónom a svalovou hmotou/silou, kontrolovali vek, stravu, aktivitu, fajčenie, pitie aj komorbidity.
Kľúčové zistenia:
U mužov viac testosterónu ↔ viac ALM/BMI. Najvyšší testosterónový kvartil vs. najnižší = +0,08 kg ALM/BMI. Inými slovami, keď ich rozdelili do štyroch skupín podľa ich hladiny testosterónu, tak porovnávali ALM, čiže svalovú hmotu končatín medzi najvyšším kvaritol a najnižším. Pre predstavu: ak by mal muž BMI 25, rozdiel 0,08 kg ALM/BMI znamená 0,08 kg × 25 = 2 kg viac svalovej hmoty končatín v porovnaní s niekým so zhodným BMI, ale s najnižšou hladinou testosterónu.
Ďalej sa zistilo 80 % nižšie riziko „nízkej svalovej hmoty“ pri porovnaní extrémov. A v neposlednom rade, neukázal sa žiadny štatistický vzťah medzi testosterónom a silou úchopu po úpravách.
U žien sa nezistila žiadna súvislosť medzi testosterónom a ALM ani silou. A nemáme ani žiadne silné nelineárne efekty v analýze.
V článku sa ďalej dozvieš:
✅ Čo z toho vyplýva?
✅ Ako sa to porovná s TRT klinikou?
✅ Mýty a fakty o TRT
✅ Fair play a „fake natty“ debata
✅ Zhrnutie